Pyrotechnici jsou srdcaři, největším zářezem do pažby je letecká puma, přiznává pyrotechnik Jiří Chládek
Za hostem tentokrát Lucie Výborná vyrazila do terénu. S pyrotechnikem a soudním znalcem si vyzkoušela pyrotechnický průzkum. „S výbušninami je to podobné jako u adrenalinových sportovců, kteří lezou na osmitisícovku. Sice nahoře nic není, ale stejně tam lezou,“ směje se Jiří Chládek. V životě už našel 15 leteckých pum, jeho snem ale je najít leteckou pumu v okolí Pardubic. Jaká je šance, že munice vybuchne i po letech? A co vše musí pyrotechnik umět? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Práce s technickou pyrotechnikou? Střelmistři odpalují betonové domy i žulu na štěrk
Nedávno reportérka testovala pyrotechniku s označením F1-F3, existují ale další kategorie. Těžká pyrotechnika se používá v kamenolomech nebo při likvidaci betonu.
-
Kupujte jen zábavní pyrotechniku, která je na trh uváděna legálně, doporučují pyrotechnici
Pyrotechnici a hasiči varují před nebezpečnou manipulací s petardami, světlicemi, rachejtlemi, dělobuchy a další zábavní pyrotechnikou, která je tradičně spojena se silvestrovským veselím. Kvůli neodborné manipulaci s ní vyjížděli hasiči loni k 59 požárům, což je třikrát víc než před pěti lety.
-
Jak bezpečně zacházet s pyrotechnikou?
Rachejtle, ohňostroje, prskavky a další zábavná pyrotechnika. To všechno patří k oslavám příchodu nového roku. Jak ale s těmito nebezpečnými hračkami pracovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.