Putinova vystoupení už postrádají šťávu. Je to starý neúspěšný muž, který ví, že ho nic dobrého nečeká, míní expert Šír

24. leden 2023

Po 11 měsících ruské agrese na Ukrajině Západ podle odborníka na Rusko a postsovětský prostor Jana Šíra pochopil, že nic jiného než porážka klid v Evropě nezaručí. „A možná mír nezaručí ani tato porážka – je ale nezbytnou podmínkou, aby mohl nastat,“ říká v Osobnosti Plus. 

„Vzhledem k tomu, že velmi pravděpodobně nejsme schopni ovlivnit motivaci ruského vedení a celé jejich společnosti, musíme pracovat, aby Rusové k tomuto typu chování neměli zdroje. Protože to není jen zlý Putin a dobří Rusové.“  

Nejde si nevšimnout, že Putin vystupuje daleko méně a téměř nikam necestuje.

„Tím myslím finanční, ekonomické, pochopitelně vojenské a lidské zdroje. To znamená, že čím víc Rusů bude zabito během této útočné války, tak i to je důležitý vklad do budoucna. Aby nebylo možné se chovat způsobem, jak Vladimir Putin a jeho režim demonstrují,“ myslí si Šír.

Čtěte také

Pokud pak má hodnotit 11měsíční vývoj u samotného Putina, tvrdí, že má pouze nepřímé indikátory. „Vidím u něj zlom ještě dřív, než ruská invaze začala. A to v souvislosti s covidem-19, kdy se začal lidí stranit a bát.“

„Tento postoj vnímám jako podhoubí, dokreslení, jak se Putin začínal zabývat jinými otázkami než řízením státu, což se týká otázek odkazu, který za sebou zanechá.“

To, co vidíme, je největší konvenční válečný konflikt v Evropě od roku 1945.

„Tato invaze je zdaleka největší ruské vojenské dobrodružství za desítky let. To, co vidíme, je největší konvenční válečný konflikt v Evropě od roku 1945. A Putinovy myšlenkové pochody, které jsou spojeny právě s jeho odkazem, mohly sloužit jako důležitý driver, který přispěl ke spuštění akce,“ domnívá se Šír.

Čtěte také

Nejde si nevšimnout, že Putin vystupuje daleko méně a téměř nikam necestuje. „Jeho vystoupení postrádají šťávu. Na tom je vidět, že už je to starý sešlý neúspěšný muž, který ví, že ho nic dobrého nečeká a zjevně se s tím sám vnitřně pere,“ uvažuje.

Na tom, jak válka dopadne, podle odborníka Šíra opravdu záleží. „Proto je potřeba tvrdě pracovat a vynaložit veškeré úsilí, aby byl výsledek z našeho pohledu co nejlepší.“

Nejaktivnější segmenty společnosti už ale byly buď zlikvidovány, anebo utekly ze země.

„Důležitý moment se týká i skutečnosti, že agrese má hlubší vnitřní příčiny, které se neomezují pouze na Putinovu osobnost nebo na postavení Ruska ve světě. Putinova politika má odezvu a existuje poptávka po stylu, kdy stát kontroluje veškerý propagandistický represivní aparát tak, že se dají podle potřeb modelovat i nálady.“

„Nejaktivnější segmenty společnosti už ale byly buď zlikvidovány, anebo utekly ze země. To je ostatně vidět na masovém exodu Rusů, jsou to statisícové toky.“

Možná dá prohraná válka do pohybu vnitřní procesy, které mohou vést k nestabilitě a chaosu.

Důležité tak podle Šíra je, jak bude Rusko vypadat po válce. „To teď samozřejmě nevíme, ale je potřeba napomáhat tomu, aby se tím, že nebude mít zdroje k provádění stejné politiky, mohlo soustředit na řešení domácích problémů, kterých má habaděj.“

Čtěte také

„Pak je otázka, jestli pro Rusko prohraná válka nedá do pohybu vnitřní procesy, které mohou vést k nestabilitě a chaosu, ať už v podobě občanské války, nebo války jednotlivých vojenských uskupení, která tam jsou mimo legální státní moc.“

Mohlo by to vést i k určité formě zhroucení státu. „Podobných scénářů se nesmíme bát, protože se ukazuje pořád méně rizikovým než to, co se děje právě teď. A pokud víme, jak by koncový výsledek měl vypadat, tak je dobré pracovat na tom, ať se mu přiblížíme,“ nabádá.

Nástup soukromých armád na Ukrajinu pak Šír hodnotí jako velmi zajímavý vývoj. „Dnes tam máte jednak pravidelnou armádu, která je řízena ruským generálním štábem, a vedle toho řadu nejasno kým řízených ozbrojených band různé velikosti, které interagují v rámci ruské válečné kampaně. To se samozřejmě týká Prigožina a skupiny Wagnera a dalších.“

Mohlo by to vést i k určité formě zhroucení státu.

„A tím, že tyto gangy vůbec vznikly, došlo k oslabení centrálního pilíře státu. Je to legitimní monopol na použití síly, na násilí a hodně výbušný základ do budoucna v případě, že centrální moc oslabí. A vedle ozbrojených gangů se po válce budou vracet i vojáci, kterými tam všichni pohrdají a kteří budou mít pouze návyk řešení problému cestou agrese.“

Čtěte také

„Prigožin byl dlouhou dobu ,šedou eminencí‘, která zajišťovala ruskému režimu typ služeb za úplatu. Šlo o služby, ke kterým se ruský stát nechtěl hlásit, ať už šlo o zapojení skryté, nebo spíš popírané do některých válek v Africe – Středoafrická republika, Súdán, Libye – nebo v Sýrii a na Donbase.“ Prigožin se to ale pak snaží kapitalizovat a svou moc využít v rámci posunu po mocenské hierarchii.

„Teď ale došlo k posunu v souvislosti se změnou a personální rošádou vedení ,speciální vojenské operace‘. Do čela byl nově dosazen náčelník generálního štábu Gerasimov. Došlo tak k (Prigožinově) ponížení osobnímu, ale také v rámci mocenské hierarchie.“

Prigožin byl schopen naverbovat 50 tisíc trestanců.

Prigožin až dosud ale představoval konkurenci tandemu a klanu Šojgu-Gerasimov, takže Prigožin byl Putinem zřejmě malinko „odstíněn“.

„Na druhou stranu – Prigožin byl schopen naverbovat 50 tisíc trestanců, což je ohromná síla v kontextu bojů, které se teď vedou hlavně na východě Ukrajiny. A v tom je jeho role v rámci ruského režimu nezastupitelná,“ uzavírá Jan Šír.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související