Pustevny lákají na lidovou secesi
Na architektuře Beskyd se podepsal slovenský architekt Dušan Jurkovič a nechyběl u toho slavný český malíř Mikoláš Aleš. Oba zanechali stopu na Pustevnách, kam se vypravíme v rámci našeho zimního speciálu Po Česku, který věnujeme lyžařským střediskům.
„Stojíme na Pustevnách a díváme se na architektonické dílo slovenského architekta Dušana Jurkoviče z přelomu 19. a 20. století,“ uvedl můj průvodce Radek Hasalík z Valašského muzea v přírodě. „Díváme se na jídelnu Libušín, hotel Maměnka a v dáli se rýsuje Radhošť,“ doplnil.
Kromě obou zmíněných staveb tu Jurkovič navrhl ještě kapličku, která stojí pod námi, pod svahem s dětským vlekem. A jak vlastně vznikly jeho dnes slavné stavby na Pustevnách?
„Byl osloven českým turistickým spolkem Pohorská jednota Radhošť v 90. letech 19. století. Měl realizovat dvě útulny pro vzrůstající počet českých turistů v moravských Beskydech,“ vysvětlil Radek Hasalík.
Bylo to roku 1897 a na zakázce pak pracoval ještě dva roky. Jurkovičovi bylo tehdy kolem třicet a do staveb vložil veškerou svou energii. „Stavby jsou postaveny ze dřeva s kamennou podezdívkou a jsou kryty šindelem. Jedná se o ukázky Jurkovičovy lidové secese. Jsou to stavby hýřící mnoha architektonickými prvky – skládaná okna, pavlače, zvoničky, vikýře, komíny nebo kamenná schodiště. Ornamentálně i barevně to jsou velmi pěkné stavby,“ popsal Radek Hasalík.
Ano, výrazná barevnost je pro ně typická. A po rekonstrukci před pár lety doslova září barvami. Ale vstupme už do Libušína. Také interiéry stojí za prohlídku. „V době, kdy Jurkovič projektoval tuto jídelnu, hýřil nápady svého raného mládí a zrealizoval architektonický unikát,“ upřesnil Radek Hasalík.
I pro interiéry Libušína, stejně jako Maměnky, je typická výrazná barevnost v kombinaci zelené, modré, žluté a červené a také množství vyřezávaných prvků, třeba stylizovaných pávů. A čím vším se tu Jurkovič inspiroval? „Nechal se inspirovat prvky karpatské, valašské nebo oravské lidové architektury. Vše je tu promítnuto,“ přiblížil historik.
Až si budete interiéry prohlížet, určitě vaší pozornosti neujdou ani lidová rčení na stěnách. Jsou docela poučné. Kupříkladu: „Často i v haleně chatrné, najdeš rozumy jadrné“ anebo „Voda žene mlýny, víno jazyky.“
Na výzdobě interiérů Libušína na Pustevnách se podílel i další významný umělec té doby. „Architekt Jurkovič také spolupracoval s věhlasným malířem Mikolášem Alšem. Jsou tu čtyři nástěnné fresky - portáš Stavinoha, zbojník Ondráš, zbojník Juráš a bůh Radegast,“ potvrdil historik Radek Hasalík z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.