Půl roku nevyřešené Bečvy: Lidé nevěří, že se najde viník, dosavadní vyšetřování nemá razanci, tvrdí Jurečka
Vyšetřování loňského úniku toxické látky do řeky Bečvy se táhne už řadu měsíců a jeho závěr se ani neblíží. K čemu by mohlo přispět zřízení poslanecké vyšetřovací komise navržené lidovci? Nejsou podobné komise oprávněně řazeny mezi pouhá politická gesta? Tomáš Pancíř se ptal předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.
Když to vezmu z praktické stránky: pokud ta sněmovní komise bude vytvořena, jaké má vlastně nástroje, aby k tomu cíli dospěla?
Může požádat kohokoli z občanů České republiky i jednotlivé organizační složky státu o to, aby tito lidé před komisi přišli, podali svoji svědeckou výpověď, aby případně byly předloženy další důkazy, které tito lidé nebo instituce v souvislosti s touto katastrofou mají. Jsou tam samozřejmě i náhrady ušlého zisku, pokud ti lidé přijdou, cestovní náhrady... Ta vyšetřovací komise má poměrně velké pravomoci a v minulosti některé z nich vedly i k poměrně úspěšným závěrům.
Čtěte také
Na to jsem se právě chtěl zeptat. Když se dívám do historie, tak v Poslanecké sněmovně už bylo těch komisí více než dvacet. Je nějaká, která je z vašeho pohledu vzorem, která podle vás dospěla k nalezení viníka a přispěla k jeho potrestání?
Já si myslím, že dobrou práci můžeme vidět u komise zřízené ke kauze Diag Human. Samozřejmě mnoho těch komisí narazilo třeba na limity konce volebního období, což si uvědomuji, že je i náš případ, nejsme v jednoduché situaci. Ale co chci podtrhnout: kdybychom z informací k veřejnosti cítili, že vyšetřování spěje k nějakému výsledku, tak bychom o tuto aktivitu vůbec neusilovali. Kdybychom viděli – slovy ministra životního prostředí, který řekl, že „havárie se vyšetří v řádu dnů“ – že budeme znát viníka...
Na druhé straně, abychom byli korektní, tak předpokládám, že ministr životního prostředí nemá páky na to, aby zajistil, že orgány činné v trestním řízení dospějí v nějakém termínu k nějakému závěru. Já se ale vrátím k tomu, že jste říkal, že vzorem úspěšné komise byla Diag Human. Na druhé straně: k čemu dospěla? Kdo za to byl potrestán? Pokud si dobře pamatuji, tak dospěla k tomu, že stát udělal chybu, když to předal k arbitráži, zároveň dospěla k tomu, že nebyla prokázána korupce. Jaký konkrétní výsledek ta komise tehdy měla?
Čtěte také
Já se ale vrátím do současného problému – uvedl jsem jenom příklad. Jestliže tady velká část veřejnosti a i my sami jako politici vnímáme, že to vyšetřování nemá dostatečnou razanci, dostatečné výsledky v tom čase, a je to půl roku, tak prostě volíme tento nástroj, který tady jako poslanci máme. Kdyby se to vyšetřování policie dělo daleko rychleji a například 20. prosince byl ukončen znalecký posudek, jak bylo avizováno, tak tyto kroky dělat nebudeme. Ale my jsme v situaci, kdy vidíme, že čas běží, každým dalším měsícem se snižuje možnost dosažení adekvátního výsledku, najití viníka a jeho potrestání. Mimochodem, ten průzkum, který jste citoval: i ta veřejnost, přes 60 % lidí tu obavu, že se to nepovede vyšetřit, s námi sdílí. Proto se o to snažíme.
Nehrozí při zřízení veřejné vyšetřovací komise úniky informací, které by mohli ztížit usvědčení viníka? Proč opoziční politici představili tabulky se scénáři návratu k normálnímu životu? Poslechněte si celý rozhovor vedený Tomášem Pancířem.
Související
-
Havárie na Bečvě čtvrt roku poté: Místní jsou z úřadů frustrovaní a pátrají na vlastní pěst
Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Jakubem Troníčkem.
-
Všechny instituce popírají embargo k Bečvě, fakticky ale platí, říká místopředsedkyně Senátu
Proč ještě pořád nevíme, co se v Bečvě stalo? Kdo může za neustálé průtahy ve vyšetřování? Vladimír Kroc se ptal místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (za KDU-ČSL).
-
Následky havárie na Bečvě se budou projevovat mnoho let, myslí si spolupředseda Strany zelených
„Teď už to tam tak hrozně nevypadá, ale v prvních dnech po havárii to byl opravdu nešťastný pohled,“ popisuje spolupředseda Strany zelených a vsetínský zastupitel Berg.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
Doma bychom toho měli mít jen tolik, abychom se tam ještě vešli, říkají propagátorky udržitelnosti
-
Kometa prohrála s Pardubicemi 1:5. O vítězi extraligy tak rozhodne až sedmý zápas
-
‚Škoda, že zničil a spálil svou reputaci.‘ Muskova popularita v USA klesá. Propadly se i zisky Tesly