Průzkumy veřejného mínění o volební prezidentské kampani v USA

27. říjen 2008
Zblízka

A my se teď vypravíme do Spojených států amerických. Republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain zaostává za demokratem Barackem Obamou v průzkumech veřejného mínění. Musí se bránit i ve státech, jako je Virginie, které nehlasovaly pro demokrata už několik desítek let. Při čtení novinových titulků se tedy může zdát, že je letos republikánský kandidát v hluboké defenzivě. Jak se Z blízka přesvědčil náš zpravodaj ve Spojených státech Vít Pohanka, zdání klame.

Vít POHANKA:
Je dopoledne, pracovní den a stojím v centru Harrisburgu, hlavního města státu Pensylvánie. Asi za hodinu má v nedalekém sále začít předvolební shromáždění Johna McCaina, který je tady jako republikán teoreticky na nepřátelském území. Demokrat Obama vede podle průzkumů o jedenáct procent. Zdejší obyvatelé, z nichž mnozí pracují v tradičních dělnicích profesích, hlasovali pro demokraty i v posledních dvou prezidentských volbách. Ovšem několik set stoupenců Johna McCaina dává velmi hlasitě a jasně najevo, že nepovažují Pensylvánii za ztracený stát.

Camille, stoupenkyně Johna McCaina:
Média a televizní komentátoři podporovali Obamu od prvního dne kampaně.

Vít POHANKA:
Říká Camille, žena ve středním věku, která se sama označuje za novinářku. Odznaky s McCainem na klopě a leták jeho kampaně v ruce dávají tušit, že její sympatie jsou jednoznačně s republikány.

Camille, stoupenkyně Johna McCaina:
Svobodný tisk znamená, že jsou slyšet všechny hlasy, všechny názory, ale na to oni nedbají.

Vít POHANKA:
Dodává Camille na adresu velkých televizních stanic, které s výjimkou výrazně konzervativní Fox News nadržují podle ní Obamovi. Přesto prý vyhraje John McCain, a to s výraznou převahou, protože lidé v průzkumech neodpovídají upřímně. V tomto názoru se Camille shoduje nejen s republikány. I demokraté si uvědomují, že se velká část voličů může chovat úplně jinak, než naznačují průzkumy. V nich sice říkají, že budou volit Obamu, ale nakonec raději vhodí hlas pro staršího bělocha, který víc odpovídá zavedenému stereotypu prezidenta. Fanynky McCaina si krátí čas skandováním a máváním na kolemjedoucí auta. Trvá to, ale všichni jsou trpěliví a nakonec se dostanou do sálu. Dvaasedmdesátiletý republikánský kandidát vstupuje na pódium spolu s manželkou Cindy křehkým krokem a jeho antré působí tak trochu jako nástup rockové hvězdy. Energií srší celých bezmála třicet minut, které stráví na pódiu řečněním. Diváci slyší sice věci, které se mohli dozvědět už mnohokrát z televizního zpravodajství nebo z volebních spotů kandidáta, v tom si mimochodem obě kampaně nemají co vyčítat. Jak John McCain, tak Barack Obama na podobných vystoupeních opakují z největší části dobře připravené a zapamatovatelné věty obvykle uzpůsobené konkrétnímu místu. Ale na voliče to podle všeho platí a stoupence v sále to takřka elektrizuje. Republikánská aktivistka Jennie mluví o nejdojemnějším projevu, jaký kdy od politika slyšela. Uděláme, co bude v našich silách, abychom ho tam dostali, slibuje aktivista Kieth a na mysli má samozřejmě Bílý dům. Vyhrnou si proto s kolegy rukávy, vyrazí do ulic, aby McCainovi pomohli i v tak prodemokratickém státě, jako je Pensylvánie. Celonárodní průzkumy možná dávají demokratu Obamovi podstatně větší naději na vítězství, ale jejich výpovědní hodnota je hned z několika důvodů pochybná. Republikán John McCain v každém případě vede kampaň i pár dnů před volbami stále se stejným elánem, jako před několika měsíci, když mu průzkumy dávaly větší šanci zasednout v Bílém domě, než Baracku Obamovi. Jedno se zdá být naprosto zjevné. Republikánský kandidát se nedá ani těsně před volbami odepsat. Vít Pohanka, Český rozhlas, Harrisburg, Pensylvánie.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vpo
Spustit audio