Proč vstupovala Česká republika do NATO právě v americkém Missouri
Útok na jednoho je útokem na všechny, asi tak se dá shrnout hlavní motto Severoatlantické aliance, do které vstoupila Česká republika spolu s Maďarskem a Polskem přesně před 10 lety. Stalo se tak formálně předáním ratifikačních listin v Trumanově knihovně ve městě Independence v Missouri. A přímo tam máme svého zpravodaje.
Vít POHANKA:
Hlavní archivář Sam Ruchein mne provádí svým královstvím. Vcházíme do sálu s kontrolovanou stálou nízkou teplotou a vlhkostí, jsou tady řady a řady regálů s pečlivě označenými krabicemi plnými dopisů, telegramů, prohlášení, fotografií i pohlednic. Trumanova prezidentská knihovna a muzeum spravuje přes 15 milionů dokumentů. Jsou k dispozici badatelům, novinářům, studentům nebo komukoliv jinému, kdo má legitimní důvod proč se zabývat obdobím vlády 33. prezidenta Spojených států. Asi 100 tisíc návštěvníků si navíc každý rok přijede prohlédnout veřejně přístupnou expozici, která přibližuje osobnost a dobu prezidenta Harryho Trumana. V myslích Američanů je spojovaný především s rozhodnutím použít atomovou bombu proti Japonsku a kvůli válce v Koreji, ale také jako jeden z duchovních otců Severoatlantické aliance. Zdůrazňuje ředitel Trumanovy prezidentské knihovny, doktor Michael Devine. A právě proto si tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová vybrala tuto instituci jako vhodné místo pro vstup Česka, Maďarska a Polska do NATO.
Madeleine ALBRIGHTOVÁ, tehdejší ministryně zahraničí USA:
Dějiny zaznamenají 12. březen jako den, kdy lidé Maďarska, České republiky a Polska prošli otevřenými dveřmi NATO a zaujali své oprávněné místo ve strukturách aliance. Slib daný prezidentem Clintonem je teď splněn. Nikdy více se nebude s vašimi osudy pohazovat jako s hracími žetony.
Vít POHANKA:
Prohlásila tehdy mimo jiné Madeleine Albrightová. Historický význam okamžiku podtrhovali také její kolegové, Jan Kavan za Českou republiku, János Martonyi za Maďarsko a Bronislaw Geremek za Polsko. Jak důležitá událost to ale byla pro samotnou Trumanovu knihovnu a vlastně i pro město Independence, které bylo dlouhá léta Trumanovým domovem, byť ne rodištěm, jak mylně informovala česká média v roce 1999. "Byl to významný moment," říká ředitel Michael Devine, "ale popravdě řečeno nebyl jediný. Před několika lety sem například přijel tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan, když končil ve funkci, aby pronesl projev na rozloučenou. Prezident Harry Truman stál totiž nejen při zrodu NATO, ale také Organizace spojených národů. Někdejší americký prezident Johnson tady v roce 1965 podepsal zákon o zdravotním pojištění pro seniory, aby uznal roli svého předchůdce Trumana, který usiloval o zdravotní pojištění už ve 40. letech minulého století. Pro americké, ale i mezinárodní představitele zkrátka čas od času Trumanova knihovna slouží jako přirozené místo k podpisu důležité listiny nebo pronesení projevu, který má ambici vstoupit do historie. To ale samozřejmě neznamená, že by to snižovalo význam formálního vstupu 3 středoevropských zemí do NATO před 10 lety. Lidé na to ještě pořád vzpomínají, informovala o tom národní i mezinárodní média a byla to prostě velká sláva." Říká ředitel Trumanovy knihovny a muzea Michael Devine. Za sebe mohu dodat, že když nic jiného, tak Madeleine Albrightová zvolila osobitější a příjemnější prostředí, než jakým je třeba železobetonový komplex amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Vít Pohanka, Český rozhlas, Independence, Missouri.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Rozhovor s historikem působícím v sídle Severoatlantické aliance Petrem Luňákem, kterého zajímá studená válka a mezinárodní vztahy po ní, na toto téma napsal několik odborných knih, třeba o válečných plánech armádního velení komunistického Československa