Proč studovat v Austrálii? Lidé se na vás usmívají, služby vám usnadňují život, říká honorární konzul

11. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02627503.jpeg

„Když člověk do Austrálie zavítá poprvé, tak hned výborně zapadne, svítí tam sluníčko, lidem se zvedají koutky nahoru a mají dobrou náladu,“ říká honorární konzul Australského svazu v Česku Petr Vodvářka. A to je také jeden z důvodu, proč v Austrálii studuje asi dva a půl tisíce českých studentů. Které obory jsou pro ně nejatraktivnější? Nejen na to odpovídal v rozhovoru s Vladimírem Krocem.

V Austrálii je celkem 39 univerzit, pět z nich figurují v první stovce nejlepších univerzit světa. „Australská vláda se zaručila, že pro studenty poskytne určitou kvalitu,“ vysvětluje s tím, že tento přístup platí celoplošně – nezáleží na tom, na jaké instituci a v jaké části člověk studuje.


Studentské vízum, které je delší než tři měsíce, umožňuje studentům žádat o práci při studiu, konkrétně dvacet hodin týdně. To bohatě stačí pro pokrytí nákladů. Někteří studenti si zaplatí prodloužení víza přímo v Austrálii.

Mnoho českých studentů vyhledává v Austrálii kurzy angličtiny, které jsou flexibilní a úzce zaměřené, ale také obory, které nabízejí teoretické a praktické vzdělání a jsou podobné našim odborným školám.

„Čeští studenti na australských univerzitách podle statistik vyhledávají nejvíce právo, byznys obory, ekologii a překvapivě studium asijských kultur,“ říká s tím, že čeští studenti jsou podle něj v Austrálii uznávaní a mají dobrou šanci získat stipendium.

A jaký je zájem o australské trhy ze strany českých podnikatelů? „Z Austrálie vymizela vlastní výroba, je to země, která je na importu hodně závislá,“ upozorňuje s tím, že překvapující je zájem Čechů, kteří chtějí v zemi investovat.

Jak je těžké získat na australské univezitě stipendium? Jak bezpečné je cestování po Austrálii? A mohou čeští exportéři v zemi nalézt alternativní trhy? Poslechněte si Večerního Hosta Radiožurnálu.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autor: vlk
Spustit audio