Proč má škola vychovávat k evropským souvislostem? To už je ideové zaměření, říká Václav Klaus ml.

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03696612.jpeg

Máme tu nový školní rok a s ním řadu novinek. Učitelé dostanou více peněz, budou stejné přijímací zkoušky na střední školy z matematiky a českého jazyka a ve školních jídelnách se změní recepty. Bude české školství lepší?

Ministryně školství Kateřina Valachová dnes v projevu řekla, že škola by měla být místem, kde se učí respektu, úctě, fair play a ohledu na ostatní. „Myslím, že škola by měla být místem, kde se učí, kde se děti učí psát, číst a počítat, to je 90 % všeho. Paní ministryně to popsala takovým eufemismem, ale když sledujeme zprávu České školní inspekce, tak vidíme novinku, že škola má vychovávat ke globálnímu a evropskému myšlení, k multikulturní výchově a dokonce školy povinně zřizují koordinátory na tato takzvaně průřezová témata, aby se skutečně objevila v dějepisu, občanské nauce a dalších předmětech,“ říká Václav Klaus mladší, pedagog a odborník ODS pro oblast školství.


Protestoval jsem proti znovuzavedení 9. tříd, protože cíl vzdělávání se nezměnil ani o milimetr. Deváťáci umí to samé, co bývalí osmáci. Pár let trvalo, než nějak v potu tváře natáhli učebnice, a když to sečtete, tak je to 8 miliard – to je 8 % pro každého pana učitele, který se vydává navíc, ale ty patnáctileté děti víc neumí. VÁCLAV KLAUS ML.

„Když se to třeba jmenuje výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, tak vám to nepřijde divné? Nemá se ve škole za prvé vzdělávat a za druhé obecně k myšlení? Proč k evropským souvislostem? To už je ryze ideové zaměření, aby školy pomaličku přestávaly učit a víc a víc vymývaly těm dětičkám mozky,“ myslí si Václav Klaus ml. Podle jeho názoru učitelé ministerstvo nepotřebují, jen jim má vytvářet podmínky pro práci, ale zrušit by ho nechtěl.

O společných přijímacích zkouškách z českého jazyka a matematiky na střední školy si myslí, že by do této problematiky stát neměl vstupovat. Koho škola přijme, je podle Václava Klause ml. její věc. Vysokoškolské zdělání chce podle něho tolik lidí hlavně proto, že na kdejaké místo ve státní správě je potřeba vysokoškolský titul. Proto podle něho studují vysoké školy lidé z pragmatismu, i když na to nemají talent.

A jak se Václav Klaus mladší dívá na to, že ministerstvo školství dokončilo nové vzorové recepty pro školní jídelny a v průběhu září upraví také vyhlášky, které určují nutriční hodnoty? Podle něho ministerstvo hlavně nemá pořád něco měnit, protože Česká republika má relativně dlouhou tradici v tabulkách nutričních hodnot, co mají děti jíst ve školní jídelně.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , jpr
Spustit audio