Problematické vypalování trávy

27. srpen 2014

S příchodem jara mají zahrádkáři plné ruce práce s úklidem zahrady po zimě. Ve snaze si práci zjednodušit a zrychlit, řeší likvidaci starého travního porostu vypalováním a jak se můžete přesvědčit, je to řešení velmi riskantní. Mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková dodává, že vypalováním trávy narušíme rovnováhu přírody na mnoho let.

Horáková: Mezi tím se mohou přemnožit škůdci, kteří by v normálních podmínkách svůj počet nepřekročili. Zajíci, pernatá zvěř a jejich mláďata si nezaslouží smrt v plamenech. Domněnka, že popel je dobré hnojivo neobstojí, protože neobsahuje potřebné látky a spáleným kořínkům už nic nepomůže.

Pokud vás od vypalování trávy neodradí skutečnost, že škodíte přírodě, tak se seznamte s tím co se stane, když oheň neuhlídáte.

Horáková: Nejhůře asi dopadla osoba, která v obci Chrastavec na Svitavsku utrpěla popáleniny, rozsáhlý požár likvidovali hasiči na Přeloučsku, oheň se rozšířil na 5 hektarů.

Vypalování travních porostů není v žádném případě povoleno. Ze zákona o požární ochraně cituje vedoucí kontrolní činnosti Hasičského záchranného sboru v Pardubicích Pavel Nejtek.

Nejtek: Fyzická osoba nesmí provádět vypalování porostů. Sankce mohou být až do 25 tisíc korun.

Pokud chcete trávu likvidovat ohněm a jste právnická nebo podnikající fyzická osoba, musíte dodržet určité podmínky a vše nahlásit příslušnému hasičskému sboru. Ten vám může tuto činnost povolit i zakázat.

Nejtek: Spalování hořlavých látek, pokud není v rozporu s ostatními právními předpisy, hlavně v oblasti životního prostředí, je možné uskutečnit na volném prostranství a musí být zabezpečeno proti vzniku a šíření požáru.

Při nesplnění těchto podmínek se vystavujete sankcím až do výše půl milionu korun.

autor: ba
Spustit audio

Více z pořadu