Pro Lindauerovy maorské náčelníky si lupiči zajeli do výlohy aukčního centra

Obraz Gottfrieda Lindauera z Nového Zélandu
Obraz Gottfrieda Lindauera z Nového Zélandu

Novozélandská policie v pondělí zveřejnila záznam z bezpečnostních kamer, na kterých jsou dva maskovaní pachatelé krádeže obrazů novozélandského výtvarníka českého původu Gottfrieda Lindauera. Sto třicet let staré Lindauerovy obrazy maorských náčelníků, které byly vystaveny před plánovanou aukcí v centru mezinárodního umění v Aucklandu, ukradli v sobotu.

Muži najeli do výlohy centra mezinárodního umění a ukradli obrazy, které měly být vydraženy tento týden. Podle policie byli pachatelé ve věku 20 až 30 let oblečeni v černém a obličeje měli z části zakryté.

Aucklandské mezinárodní letiště dostalo výstrahu pro případ, že by s někdo s obrazy pokusil vycestovat ze země. Novozélandské úřady o krádeži rovněž informovaly Interpol.

Cena dvou obrazů se podle listu The New Zealand Herald pohybovala okolo jednoho milionu novozélandských dolarů (17,7 milionů korun).

„Co se týká hodnoty děl, jde o jednu z největších krádeží na Novém Zélandu," řekla Ngarino Gabrielová Elissová, která vyučuje dějiny maorského umění na Aucklandské univerzitě. Dodala, že se lupiči pravděpodobně budou snažit obrazy prodat či za ně získat výkupné. Vzhledem k opatrnosti aukčních síní nicméně nevěří, že uspějí.

Bohumír Lindauer, známý jako Gottfried Lindauer, se narodil roce 1839 v Plzni. Vyučil se zahradníkem, ale v šestnácti letech odešel do Vídně, kde studoval malířskou akademii. V roce 1874 odjel na Nový Zéland, kde získal občanství a kde také v roce 1926 zemřel.

Jeho portréty maorských válečníků, vládců i běžných lidí jsou na Novém Zélandu součástí národního kulturního dědictví. Cenné jsou zejména z hlediska etnografického, neboť detailně zachycují maorské tetování, účesy, zbraně, zdobení oděvů, jejich amulety či šperky.

V České republice je Lindauerovo dílo zastoupeno je málo, například souborem dvou desítek obrazů a freskovou výzdobou kaple sv. Cyrila a Metoděje ve Valašských Kloboukách. Dva jeho obrazy Maorů jsou v majetku Náprstkova muzea v Praze.