Přípravy na volbu prezidenta republiky

2. říjen 2002
Vaše téma

Zatím dost váhavě a velmi opatrně začínají zástupci jednotlivých politických stran mluvit o svých kandidátech na funkci prezidenta republiky. Volba hlavy státu se ale pomalu začíná objevovat v řadě úvah a spekulací o tom, kdo bude nástupcem Václava Havla. Šance kandidátů výrazně ovlivňuje systém volby prezidenta republiky, na který se nás ptáte a který je také proto vaším dnešním tématem. Přímou volbu se zatím nepodařilo prosadit a tak rozhodnutí už potřetí v historii České republiky zůstává na parlamentu. A jak dodává Aleš Heřmánek, shodnout se na vítězi prezidentských voleb nebude rozhodně jednoduché, vzhledem ke způsobu hlasování.

Systém volby upravuje především ústava a pak také jednací řády obou komor parlamentu. Volba je tříkolová a proběhne na společné schůzi sněmovny a senátu. Ovšem senátoři a poslanci hlasují odděleně, respektive jejich hlasy se sčítají zvlášť.

Ljuba Čechová: Za prezidenta republiky je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Říká Ljuba Čechová z legislativního odboru sněmovny k prvnímu kolu volby prezidenta. Vítěz by tedy v tomto kole musel dostat nejméně sto jeden hlas z poslanecké sněmovny a jednačtyřicet hlasů ze senátu. Pokud by to bylo méně, třeba jen u jedné z komor parlamentu, nikdo by v prvním kole nezvítězil a volba by pokračovala druhým kolem, které se musí konat nejpozději do čtrnácti dnů od prvního pokusu.

Ljuba Čechová: Do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v poslanecké sněmovně a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v senátu.

To znamená, že do druhého kola mohou postoupit maximálně dva lidé. Není ale vyloučen ani jen jeden kandidát. Ústava pamatuje i na jednu spornou možnost.

Ljuba Čechová: Když je více kandidátů, kteří získali stejný nejvyšší počet hlasů v poslanecké sněmovně nebo kandidátů, kteří získali stejný nejvyšší počet hlasů senátu, tak tam se postupuje tak, že se sečtou hlasy odevzdané pro ně v obou komorách a pak postupuje ten, který získal nejvyšší počet hlasů.

Podmínky pro zvolení jsou už v druhém kole o trochu mírnější.

Ljuba Čechová: Zvolen je kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu přítomných senátorů.

Tady už záleží na tom, kolik členů parlamentu se schůze zúčastní a podle toho se pak stanoví počet hlasů v každé z komor nutných pro zvolení prezidenta.

Ljuba Čechová: Když by nevedla ta volba v druhém kole ke zvolení prezidenta republiky, tak se do čtrnácti dnů koná třetí kolo volby a do toho třetího kola volby postupují všichni kandidáti, kteří neúspěšně prošli druhým kolem. Tam ústava neupravuje žádnou nějakou další redukci počtu kandidátů.

Na rozdíl od předchozích dvou, ve třetím kole se hlasy členů obou komor parlamentu už sčítají. Vzhledem k tomu, že ve sněmovně zasedá dvě stě poslanců, zatímco senátorů je jen jednaosmdesát, by teoreticky bylo možné, aby prezidenta zvolili pouze poslanci a nemusel by pro něj hlasovat ani jediný senátor.

Ljuba Čechová: Je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů.

Jestliže ani ve třetím kole žádný z kandidátů neuspěje, musí se začít volit prezident úplně znovu.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura. Texty neprocházejí korekturou.

autor: alh
Spustit audio

Více z pořadu