Připomeňte si s námi 80 let rozhlasu v Česku

Psal se 18. květen 1923. Krátce po 20. hodině se českým éterem nesla věta: "Haló, haló. Zde radiostanice O. K. P. Kbely u Prahy, prozatímní vysílací stanice Radiojournalu, která vysílá na vlně 1025 metrů zprávy a program." Tuto neděli si s námi v Praze-Kbelích (Letňanech) i z našeho vysílání můžete připomenout, že tomu je už 80 let.

První rozhlasové vysílání v Česku bylo živě přenášené ze stanu ve Kbelích na okraji Prahy. Na stejné místo se po 80 letech (i se stanem) vrátíme, abychom vám ukázali nejen, jak vysílání začínalo, ale i jak probíhá dnes.

Od 12.00 do 13.00 hodin budou vysílat (poprvé v novodobé historii) všechny stanice Českého rozhlasu stejný program. Rychlostí 80 let/hodinu bude shrnuta celá historie rozhlasového vysílání, bude doplněna i odpovídajícími písněmi z archivu Českého rozhlasu. ČRo 1 - Radiožurnál nebude proto (netradičně a zcela výjimečně) vysílat zprávy ve 12.00, ale již v 11.55 hodin.

Od 14 hodin do půl šesté večer vás na letišti Praha-Letňany (na hranici čtvrtí Letňany a Kbely) do začátků rozhlasového vysílání Vás vtáhne replika dobového stanu původní společnosti Radiojournal. Odpolednem budou provázet moderátoři Jan Pokorný a Pavel Kudrna. K příjemné náladě by měla přispět vystoupení Jiřího Suchého, Pavlíny Filipovské, Jiřího Lábuse, Lenky Filipové, Wabi Daňka a Sester Havelkových i galakoncert Karla Gotta s Big Bandem Českého rozhlasu.

Ve stanu si můžete vyzkoušet, jaké to je mluvit do éteru. Váš hlas i s dobovou kulisou vám navíc nahrajeme a vypálíme na CD. Můžete si také nechat orazítkovat pohlednici k 80. výročí rozhlasu příležitostným razítkem, prohlédnout výstavku rozhlasové techniky nebo sledovat radioamatéry, kteří budou ze stanu vysílat do celého světa.

Také v našem vysílání se budeme celé odpoledne věnovat rozhlasovému výročí. Ve vstupech vás budeme inforovat, co se ve Kbelích děje. Představíme zajímavé projekty, které Český rozhlas připravuje nebo na kterých se podílí. Po 15. hodině odvysíláme rekonstrukci hlášení Radiojournalu z dob počátků vysílání, které doprovodí vystoupení Sester Havelkových. Pozveme vás i na výstavu v pražském Národním muzeu.

Víkend s Českým rozhlasem
pořádáme spolu s Mezinárodním vysokoškolským střediskem pro letecké sporty v rámci mezinárodní letecké výstavy "Vzduch je opět naše moře". Koná se v sobotu 17. a neděli 18. května 2003 na letišti Praha-Letňany, areál STARÁ AEROVKA, Hůlkova ulice.

Na místě vás čeká rozsáhlá letecké expozice, letové ukázky a vystoupení našich i zahraničních letců, pestrý program Českého rozhlasu, řada známých herců, zpěváků, redaktorů i dalších osobností. V sobotu to budou Pavel Bobek, Naďa Urbánková, Michal David, Honza Musil či imitátor Petr Jablonský. V nedělním programu se představí Jiří Suchý, Pavlína Filipovská, Jiří Lábus, Lenka Filipová, Wabi Daňek, Sestry Havelkovy a další. Závěr bude patřit galakoncertu Karla Gotta s Big Bandem Českého rozhlasu.

Ze stanice metra Vysočanská vás městské autobusy č. 185 a 259 dovezou až k branám letiště. Parkování pro osobní automobily je zajištěno. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

80 let v hodině

V pořadu, který vysílají všechny stanice ČRo od 12 do 13 hodin, zazní mnoho zajímavostí. Například informace o tom, že slovo "rozhlas" bylo vymyšleno uměle až daleko po zahájení vysílání, nebo že Praha byla díky rozhlasu jediným městem 2. světové války, které vysílalo nepřetržitě i při osvobozování. Pořad ukáže, že rozhlas dokáže vyrobit věrnou iluzi jakéhokoliv prostoru na zemi i mimo ni a zazní například část reportáže do kapky vody z r. 1958.

Pořad připomene různá světová prvenství, která Český rozhlas má. V pořadu mimo jiné také představíme životní příběh pana Vojtěcha Mencla, který oslaví 80. narozeniny přesně v tomtéž dni, jako Český rozhlas.

Dokument "80 let v hodině" vysílají všechny stanice Českého rozhlasu v neděli 18. května v pravé poledne. V novodobé historii samostatného Českého rozhlasu jde o první propojení všech stanic.

V minulosti už však stanice propojeny byly, a to minimálně dvakrát. Poprvé v roce 1937, kdy bylo na Vánoce vysíláno poselství Františka Křižíka Albertu Einsteinovi (toho času New York) a Karla Čapka indickému básníkovi - nositeli Nobelovy ceny za literaturu - Rabíndranáthu Thákurovi (toho času Santiniketan). Poselství vysílaly v jediném okamžiku všechny československé stanice a i přes velké poruchy bylo slyšitelné až v místech, kde oba světoví myslitelé byli. Oba na něj reagovali telegrafickými dopisy.

Pořad "80 let v hodině" připravil Marek Janáč, průvodcem pořadu bude Jan Pokorný.

autor: jkr
Spustit audio