Případné nakažení vzteklinou

4. červenec 2002
Zdraví

Vzteklina je jednou z nemocí, která se u lidí více vyskytuje v letním období. Je to především proto, že v době prázdnin se děti více setkávají se zvířaty. Vzteklinu si také často přivezou lidé z dovolené ze zahraničí. K přenosu infekce dochází při poranění nemocným zvířetem nebo při potřísnění oděrek na kůži slinami a dalšími tělními tekutinami, které obsahují virus. Infekce se může přenést i při kontaktu viru s neporušenou sliznicí.

Zvířata nakažená vzteklinou mívají změněné chování, jak ale říká přednostka I. infekční kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce Vilma Maršová, nic neplatí stoprocentně.

Marešová: U plachých zvířat je potlačen strach, domácí zvířata, vysoká, krávy se přibližují ke člověku velice blízko.

Ranné příznaky vztekliny jsou podobné viróze. Při poranění nemocným zvířetem se zahajuje očkování.

Marešová: Pokud je vysoké podezření na vzteklinu, tak u člověka nestačí pouze očkování jedno a ještě se přidává takzvané pasivní očkování, které může mít i nebezpečnou reakci, ale nejde to jinak. Nejdříve se dodají pasivní protilátky a aktivní si vytvoří organismus sám.

Podobným způsobem se postupuje i v případě, kdy není možno onemocnění zvířete vyloučit, kdy není identifikováno či nalezeno. Ve vyspělých zemích jsou hlavním zdrojem nákazy divoce žijící zvířata, v rozvojových zemích to bývají smečky potulných psů, ve městech i na venkově. Onemocnět může i dobytek. Právě z dovolených do zahraničí si lidé často nákazu přivezou.

Marešová: Spousta lidí navštíví země, kde vzteklina je běžná, například v Indii. Jako obrana proti komplikacím je jednodušší nechat se očkovat doma.

O tom, do jakých zemí je očkování vhodné, se můžete poradit na nejbližší hygienické stanici nebo v Centru cestovní medicíny. Jinak platí proti vzteklině preventivní opatření - vyhněte se kontaktu s divoce žijícími zvířaty, nedotýkejte se ani zvířat uhynulých, nemocných, poraněných. Dětem nedovolujte hladit neznámé zvíře, mimo nakažení vzteklinou je může i pokousat nebo poškrábat.

Spustit audio

Více z pořadu