Přijetí eura by znamenalo zvyšování cen, varuje Petr Mach. Míří do europarlamentu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předvolební speciál Radiožurnálu, Petr Mach ze Strany svobodných občanů

Nechci se stát dalším euročlověkem. I to říká v rozhovoru s Helenou Šulcovou Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů a nový europoslanec za Českou republiku. „Nechci ztratit kontakt s realitou,“ prohlašuje muž, který už den po svém zvolení prohlásil, že se rozhodně nechce zapojovat do jednání parlamentních výborů v Bruselu – jezdit prý bude pouze na jednání do Štrasburku.

„Aby člověk mohl hájit zájmy svých voličů, musí mezi nimi žít,“ vysvětluje Petr Mach, proč se odmítá účastnit jednání v Bruselu. Ty, kteří se pravidelně účastní těchto jednání, nazývá takzvanými „eurolidmi“ – takovými, kteří ztrácejí kontakt s realitou. „Začnou myslet úplně jinak, jejich duše se změní a já si chci uchovat duševní zdraví,“ říká.

Čtěte také

Práce poslance by podle něj neměla být náhradním povoláním, i proto chce i nadále vedle práce europoslance přednášet na vysoké škole. „Ten, kdo je ryze profesionálním politikem, je odtržen od reality. Mnoho směrnic a nařízení je podle mě produktem toho, že o nich rozhodovali ‚eurolidé‘,“ uvažuje.

Evropský parlament

Euro: ano, nebo ne?

Petr Mach je mimo jiné známý jako velký odpůrce přijetí eura. Jak reaguje na argumenty, že nevstoupí-li Česko do eurozóny, povede to pouze k postupnému zhoršování naší ekonomické situace? „Naopak,“ je přesvědčen předseda Strany svobodných občanů.

Pro ekonomiku založenou na exportu, jako je ta naše, je podle něj výhodné zachovat si národní měnu. „V Řecku, kde měli euro – a nemohlo tedy docházet k posilování drachmy, když jim z Bruselu posílali dotace – zkrátka rostly ceny. Má-li totiž země vlastní měnu a přicházejí do ní peníze, dochází k posilování měny, pokud však vlastní měnu nemá, rostou ceny,“ upozorňuje.

Čtěte také

„Z hlediska konkurenceschopnosti ekonomiky je exportérům jedno, jestli zhodnocuje měna, kterou používají, nebo jestli rostou ceny. Žádný exportér by si tedy ve skutečnosti zavedením eura nepomohl. Naopak – zemím, které jsou nyní v problémech, jako je Řecko, Portugalsko nebo Španělsko, by prospělo, kdyby měly vlastní měnu.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als
Spustit audio