Přibývá studentů s depresemi. Jejich psychika dostala zabrat, tvrdí prorektorka Univerzity Karlovy
Jak řeší vedení Univerzity Karlovy kauzu údajného sexuálního obtěžování ze strany bývalého studenta a politika Dominika Feriho? Bude Karlova univerzita přesvědčovat své studenty, aby se nechali očkovat proti covidu-19? A jaké následky má mnohaměsíční uzavření vysokých škol kvůli pandemii? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byla prorektorka Univerzity Karlovy pro studijní záležitosti Milena Králíčková.
Podle některých studií se pandemie zásadně projevila na psychice mladých lidí. Některé studie dokonce naznačovaly, že psychické dopady jsou u mladých lidí výraznější než u starších. Máte takovou zkušenost?
Čtěte také
Bohužel se nám to potvrdilo. Na konci minulého roku jsme na všech našich fakultách prováděli šetření a ukázalo se, že psychické zdraví dostalo zabrat jak u studentů, tak i u akademiků. Proto jsme se v letošním roce snažili posílit množství poraden, které poskytují pomoc a zároveň rozšířit nabídku preventivních programů. I když kapacita toho není dostatečná a následek bude dlouhodobý, musíme posilovat poradny i preventivní opatření, takže jsme snad ten trend zachytili a jdeme naproti tomu, abychom studentům i akademikům pomohli.
Vy jste říkala, že jste ten dotazník prováděli na konci minulého roku. Od té doby uběhlo dalších několik měsíců, kdy byli studenti doma a nemohli chodit do školy. Připravujete nové mapování?
Pravděpodobně budeme šetření opakovat, ale zatím jsme se nedohodli kdy. Je pravděpodobné, že ho budeme opakovat periodicky.
Co jsou ty největší dopady?
Těch příčin je několik a problém se dá rozdělit do několika rovin. Malou skupinu tvořili studenti, kteří v době pandemie přišli o příjem – částečně rodičů nebo vlastní. Celá řada našich studentů si přivydělává brigádami, o které v pandemii přišli. Studenti, kteří tím hodně trpěli byli ti, kteří se dostali do ekonomických problémů a s tím souvisejících duševních problémů. Z toho důvodu jsem moc ráda, že jsme se už v loňském roce soustředili na studenty, kteří by se mohli dostat do ekonomických problémů a podívali jsme se na to, jak jim můžeme pomoct.
Přibývá studentů trpících depresí?
Určitě ano, vidíme to v našich poradnách.
Související
-
Česko mělo objednat 15 milionů dávek vakcín. Jsou to jednoduché kupecké počty, říká rektor Zima
Jaké poučení si z roku stráveného s pandemií koronaviru odnáší akademický svět? Q nenarazila věda v boji s onemocněním covid-19 na politickou praxi?
-
Vysoké školy jsou na návrat studentů do praxe připravené už týdny, říká rektor Univerzity Palackého
K odborné praktické výuce se můžou vrátit poslední ročníky vysokoškoláků. „Vysoké školy jsou připravené,“ říká rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.
-
„Handicap naší generace.“ Jak se studenti během distanční výuky připravují na maturitu?
Karolínu a Daniela za dva měsíce čeká maturita. Své učitele naživo neviděli už týdny a učí se jen on-line. Jak se připravují na maturitu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.