SERIÁL

1) Velká, světlá, bílá: Invalidovna je klenot barokní architektury

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chodby v Invalidovně.
Předchozí díl
Následující díl

O víkendu začíná prohlídková sezóna památek, které spravuje Národní památkový ústav. Od 5. dubna se pro návštěvníky poprvé otevřou brány pražské Invalidovny. Právě o této jedinečné barokní památce je první díl nového seriálu.

Invalidovna se ukázala v řadě českých i zahraničních filmů. Nejslavnějším je oscarový Amadeus režiséra Miroslava Formana z roku 1984. Budovna Invalidovny se objevuje hned na začátku, kdy za skladatelem Salierim spěchá mladý kněz.

Zatímco filmová scéna je zapadaná sněhem, v jarním slunci září cihlová a oranžová barva omítek. Na nádvoří doléhá hluk dopravy jen tlumeně. Přírodní oáze pro ptactvo dominuje skupina platanů okolo empírové kašny uprostřed čtvercového nádvoří.

Invalidovna, Lucerna či Blatenský vodní kanál. Vláda schválila 15 nových kulturních památek

03681509.jpeg

Pražská Invalidovna se stala národní kulturní památkou (NKP). Vláda o tom rozhodla stejně jako o zařazení dalších 14 staveb na seznam chráněných pamětihodností. Spolu s barokní stavbou v pražském Karlíně se tak na seznam dostal palác Lucerna či ďáblický hřbitov, kde jsou pochováni političtí vězni. O schválení návrhu informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Budova Invalidovny o rozloze sto krát sto metrů sloužila k ubytování válečných invalidů rakouského mocnářství. Pochází z třicátých let 18. století a patří k nejvýznamnějším stavbám architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Po Invalidovně dnes provází kastelán Miroslav Indra, který zná spoustu věcí j její historie. Například fakt, že areál měl být daleko větší, postavila se jen devítina z plánů.

Od dubna tudy povede prohlídková trasa. V čem kastelán spatřuje největší architektonickou či památkovou hodnotu celé stavby? „Hlavně v čistotě a strohosti baroka, ta je úžasná. Chodba je monumentální, krásná ve své jednoduchosti.“ Reportér Jaroslav Skalický si všímá trojlodní cely, bílé výmalby a velkých oken. Každé patro je stavěné přes dvě patra, které spojuje točité schodiště. „Na tu dobu to byl úžasný počin: světlé, krásně bílé místnosti,“ přikyvuje kastelán.

Invalidovna, Praha Karlín
Spustit audio
autoři: Jaroslav Skalický ,