Při srážce se zvěří nestrhávejte volant do strany, lepší je čelní náraz, doporučuje šéf Besipu
Střet se zvěří je druhou nejčastější dopravní nehodou na českých silnicích. Ukazují to policejní statistiky. Podle nich ale začal jejich počet loni klesat. Stalo se jich necelých 15 tisíc, což je meziročně o 600 případů míň. Tento trend zatím pokračuje i letos. Čeho se při střetu vyvarovat? Hostem Ranního interview je šéf Besipu Tomáš Neřold.
Jak si vysvětlujete, že se počet střetů se zvěří začal snižovat? Je to třeba díky moderním asistenčním systémům v autech nebo fungujícím pachovým ohradníkům?
Čtěte také
Určitě pachové ohradníky, ale také instalace oplocení ke komunikacím jsou důležitým faktorem, postupné úpravy na komunikacích zabraňují tomu, aby ve vysokých rychlostech k tomu nedocházelo.
Můžete připomenout na jakých místech a kdy nejvíc hrozí, že do silnice vběhne srna nebo kanec?
Nejčastěji ke srážkám se zvěří dochází na jaře a na podzim v ranních hodinách, případně večerních. Úseky bývají označeny i dopravní značkou – jsou to úseky u lesů a polí. Tam je vhodné preventivně rychlost snížit.
Když už je srážka nevyhnutelná, co dělat v této situaci?
Je potřeba nezmatkovat a nestrhnout řízení do strany. Když už je srážka nevyhnutelná, tak je lepší čelní náraz do zvěře než stržení vozidla mimo vozovku a střet s pevnou překážkou, třeba se stromem. To má horší následky. Obecně vozidlo je při střetu z boku zranitelnější, a tím pádem i posádka. Je třeba krizově brzdit, jít zcela naplno na brzdy a držet vozidlo rovně, nestrhávat volant do strany.
Jakým stylem mají šoféři jet, aby případnému střetu se zvířetem zabránili? A jak postupovat po nehodě? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Nehody se zvěří? Řidiči by měli jezdit opatrně, říká Pavel Bohatec
Pavel Bohatec nastiňuje příčiny stále častějších střetů řidičů se zvěří.
-
Jak zabránit střetům aut s lesní zvěří? „Nejúčinnější jsou ploty,“ říká Michal Bíl
Rozhovor s Michalem Bílem z Centra dopravního výzkumu v Brně o tom, jak nejlépe se vyvarovat střetům automobilů s lesní zvěří.
-
Co dělat při setkání s dvouapůlmetrovým medvědem? Předstírat,...
Situace medvědů grizzly v americkém národním parku Yellowstone se v posledních letech díky jejich přísné ochraně zlepšila. Stále častěji tak dochází k situaci, kdy ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.