Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

Pokud chcete vidět nejstarší vinnou révu na světě, která stále plodí víno, nevydávejte se ani do Francie, ani do Itálie, ale do slovinského Mariboru. Její dřevnaté liány obepínají nenápadný domek u řeky Drávy. Stovky let rostoucí réva v minulém století málem zahynula, díky přírodovědcům z Lublaňské univerzity se ji ale podařilo zachránit.

Na první pohled si člověk ani nevšimne, že prochází kolem něčeho unikátního. Jsem v centru Mariboru na nábřeží řeky Drávy na severovýchodě Slovinska a stojím před poměrně nenápadným jednoposchoďovým domkem, kolem kterého se pne několik metrů dlouhá dřevnatá liána.

Staletá rostlina měří celkem asi 15 metrů

Že je to nejstarší stále plodící vinná réva na světě, upozorňuje nápis nad dveřmi – „stara trta“, tedy staré víno. Uvnitř je rostlině věnovaná celá expozice.

„Až v posledních letech si mnoho lidí všímá, že je Slovinsko, co se týče vína, takovým skrytým pokladem. A Maribor je centrem naší vinařské tradice,“ říká návštěvníkům kustodka muzea Katja.

Zázračná řeka Dráva

Důležitou roli v úspěchu zdejšího vína, konkrétně odrůdy žametovka, hraje Dráva. Průzračná řeka pramenící v italském Tyrolsku protéká centrem města a podle odborníků chrání i nejstarší vinnou révu na světě.

„Dráva poskytuje vláhu zdejší půdě a chrání kořeny vinné révy. To je jeden z důvodů, proč byla réva uchráněna před velkým škůdcem, mšičkou révokazem,“ vysvětluje Katja.

Řeka Dráva pramenící v italském Tyrolsku je stěžejní pro zdraví vinné révy

Právě tento škůdce, zřejmě dovlečený z Ameriky na přelomu 19. a 20. století, zdecimoval velkou část evropských vinic, a to zejména ve Francii. Réva v Mariboru byla ale díky Drávě ušetřena a víno plodí dodnes, a to už asi 400 let.

Réva rekordmanka

„Přírodovědci na to v 70. letech přišli tak, že odřízli část révy a spočítali letokruhy – jako když skácíte strom,“ popisuje průvodkyně. „Pomocí mikroskopu spočítali, že v roce 1972 byla réva stará nejméně 350 let. Přesné stáří přírodovědci nebyli schopní určit, protože uprostřed byla část révy ztrouchnivělá.“

Výzkum měli na starost profesoři Mirko Šostarič, Lojze Hrček a Richard Erker z Lublaňské univerzity. Věrohodnost stáří nakonec potvrdili také odborníci na genetiku révy v Paříži. V roce 2004 se rostlina dostala i do Guinessovy knihy rekordů.

Réva stále plodí víno, ročně vydá asi 25 litrů tekutiny. Ta ale není na prodej a ochutnat ji nemůžou ani návštěvníci muzea. Při degustaci proto dostávám ochutnat aspoň řadu slovinských vín.

Nejstarší réva na světě, vysazená v pozdním středověku, přečkala války, požáry i to, že se o ni dlouho nikdo nestaral. Dnes má vlastního vinaře a je jedním ze symbolů slovinské kultury.

autoři: Marcel Faltys , and
Spustit audio

Související