Prezidentské volby v USA. Jaká panuje atmosféra a podle čeho se rozhodují různé voličské skupiny?
Voliči Trumpa věří ve zlepšení ekonomické situace i ochranu hranic. Jaká je povolební atmosféra v USA?
Americká volební sezóna skončila. Do Bílého domu se vrátí republikán Donald Trump. Jeho demokratická soupeřka, současná viceprezidentka Kamala Harrisová, nakonec prohrála ve všech státech, které podle průzkumů byly nerozhodnuté. Republikánští voliči jsou spokojení, od těch demokratických zaznívají slova jako smutek, zklamání i obavy. A některé politické diskuze pokračují i po volbách.
„Já mám za to, že to dopadlo tak, jak mělo. Kdyby byla v Bílém domě Kamala Harrisová, určitě bychom skončili ještě hůř, než jsme na tom teď,“ obrací se Gabriel na svého kamaráda Mara.
„Já teda s volbami spokojený nejsem. K Trumpovi v Bílém domě nemám tolik důvěry, kolik bych jí měl ke Kamale,“ odpovídá Mar.
„A já si myslím, že jsme potřebovali změnu.“
„Ale toto teda není změna! Vždyť jsme ho měli předtím, stejně jako už jsme měli Bidena. Kamala by byla ta změna.“
Po otázce, jak hodnotí výsledek voleb, vznikla mezi dvěma přáteli Gabrielem a Marem plamenná diskuze.
Téma hranic
„Naše hranice byla v době před Kamalou Harrisovou chráněná. Ale teď se to zhoršilo,“ míní Gabriel.
Čtěte také
„Hranice – to je citlivé téma, protože někteří lidé potřebují mít domov, ale zároveň musíme kontrolovat, kdo přichází. Trump by chtěl ale hranici úplně zavřít,“ nelíbí se Marovi.
„Takže ty bys nechal, aby se mohl přijít kdokoliv?“
„Ale přece jsme sem nepouštěli kohokoliv...“
Stojíme na terase jednoho řadového domku v Port Richmond na okraji Filadelfie v Pensylvánii. Volby tu v okrsku 45 dopadly na procenta hlasů téměř stejně jako v celých Spojených státech.
,Trump toho dělá hodně‘
„Já si tedy myslím, že Trump udělá větší dluh, než by zůstal po Kamale,“ obává se Mar.
„Trump asi nic moc neudělá s inflací, ale to, jak Kamala Harrisová plánovala dát šest tisíc dolarů rodinám a dvacet pět tisíc lidem na první bydlení, to si nemůžeme dovolit,“ zdůrazňuje Gabriel.
Čtěte také
Gabriel a Mar teď diskuzi stáčí k Trumpovým ekonomickým plánům a daňovým úlevám, které plánovala neúspěšná kandidátka Harrisová. Ani Gabriel, ani Mar letos ještě nevolili. Je jim totiž čerstvě 18 a nestihli si vyřídit registraci k volbám. Výsledky ale sledovali.
„Jo, bylo to dobré! V takový výsledek jsem doufal,“ usmívá se Gabriel.
„Upřímně, mně na tom zas až tak moc nezáleží. Když jsem viděl, že Kamala ztrácí, tak jsem si říkal: Trump je mimo. Viděl jsem, jak byl zvolený v roce 2016, takže to není žádná nová tyranská osoba. Jen toho prostě v úřadu zase hodně nadělá,“ přemýšlí Mar.
„No vidíš! Trump toho dělá hodně.“
Diskuzi Gabriela a Mara utnul jejich třetí kamarád, který šel zrovna kolem.
Zlepšení ekonomické situace?
Já se přesunu o pár domů dál. Na terase tam stojí šedesátník, který si výsledky voleb velmi pochvaluje a od Trumpa si slibuje hlavně zlepšení ekonomické situace.
Čtěte také
Naopak nepříjemně překvapená byla z výsledků Siena, kterou potkáváme na parkovišti před obchodním centrem v Port Richmond. Stojí nad otevřeným motorem svého auta a čeká, jestli půjde opravit.
„S Trumpem jsme věděli, do čeho jdeme. S Kamalou ne. Ale chtěla jsem, aby vyhrála ona. Co si všichni myslí? Že od něj dostanou peníze? On se stará o bohaté. Ne o nás. Našla jsem si výsledky tohoto okrsku a byla jsem zmatená. Dostal víc hlasů, než když vyhrál minule,“ podivuje se Siena.
I viceprezidentka Kamala Harrisová i prezident Joe Biden potvrdili, že budou s Trumpem jako zvoleným prezidentem spolupracovat při předání vlády. Donald Trump už začíná oznamovat první jména lidí, které si s sebou do Bílého domu vezme. Když před čtyřmi lety volby prohrál, porážku neuznal.
Související
-
Americký předvolební svár rozděluje rodiny. „Abychom spolu mohli mluvit, raději se o tom nebavíme.“
Příbuzní spolu raději o politice vůbec nemluví, aby diskuse nepřerostla v hádku. Příběhy dvou sourozeneckých dvojic tvoří závěrečný díl seriálu k americkým volbám.
-
Americké volební místnosti se chystají na kontroverze. „Nesmíte zpanikařit,“ říká komisařka
Část voličů, především republikánské strany, věří slovům Donalda Trumpa, že předešlé volby nebyly spravedlivé – a podobné pochybnosti mají o férovosti nadcházejících voleb.
-
Leckde si brokovnici odnesete ihned. Sáhnou Spojené státy ke zpřísnění pravidel držení zbraní?
Rok od roku stoupá ve Spojených státech amerických počet útoků se střelnou zbraní. Volání po zpřísnění pravidel držení zbraní ale Kongres zatím nikdy nevyslyšel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.