Prezident Zeman vetuje zákon o zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 km/h

30. duben 2015

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí se zvýšením maximální rychlosti na vybraných úsecích dálnic na 150 kilometrů za hodinu. Zákon proto bude vetovat. Rozhodnutí poslanců prezident považuje za nezodpovědné. O návrhu bude ještě hlasovat Senát, kde nápad zvýšit povolenou rychlost nemá jasnou podporu.

„Tvrzení, že je to v Německu, je sice hezké, ale tak se podívejte na české silnice a srovnejte si je s německými silnicemi,“ řekl Miloš Zeman novinářům na závěr své návštěvy Středočeského kraje.

Navrhované zvýšení rychlosti na některých úsecích dálnic na 150 kilometrů by nemuselo projít ani Senátem. Poslanci novelu zákona o pozemních komunikacích schválili s tím, že tyto úseky musí ještě odsouhlasit ministerstvo dopravy.

Předseda senátního výboru pro dopravu Jan Hajda z ČSSD ale řekl, že on schválení zákona pravděpodobně nepodpoří.

„Na dálnicích jsou v současném období obrovské komplikace, vzhledem k tomu, že se řada úseků opravuje, a povolení zvýšené rychlosti by tuto situaci ještě zhoršilo. Vždyť dennodenně jsou na té dálnici zácpy a podobně a myslím si, že i řidiči nemají vždy disciplínu, abychom povolili zvýšení dopravní rychlosti,“ uvedl Hejda.

Také senátor za KDU-ČSL František Bradáč z dopravního výboru upozorňuje na možná rizika chystané změny.

„Já si myslím, že dneska, pokud je stanovena ta stotřicítka, tak přeci jenom je tam jakási zábrana, že když jede někdo už o víc jak 20 nad těch 130, tak přeci jenom už je tam jakási psychologická hranice. Ale pokud tam bude povolena hranice 150, tak ta psychologická hranice se posouvá výš a ta rychlost potom už je neúměrná,“ domnívá se Bradáč.

Stanjura: Sněmovna veto přehlasuje

Ve sněmovně podpořilo zvýšení rychlosti 114 poslanců napříč politickými stranami. S návrhem přišla ODS. Šéf jejích poslanců Zbyněk Stanjura si myslí, že sněmovna případné prezidentovo veto přehlasuje.

„Někteří to chápou jako plošné zvýšení rychlosti na všech dálnicích – je to opravdu možnost a pouze na vybraných úsecích. Já věřím, že ti, kteří budou posuzovat, zda ty vybrané úseky splňují kritéria bezpečnosti, to budou posuzovat správně a vyberou úseky, na kterých si to prostě můžeme dovolit,“ řekl Stanjura a dodal:

„Pokud skutečně k tomu vetu dojde, tak Poslanecká sněmovna pana prezidenta přehlasuje.“

Návrh předpokládá, že zvýšená rychlost by byla povolená pouze za dobrého počasí a za příznivých stavebních a technických podmínek. Týkat by se tak měla především nově vybudovaných úseků dálnic s nízkou dopravní zátěží.

Rychlost na vybraných silnicích první třídy by se mohla zvýšit z 90 na 110 km/h.

autoři: , lej , mta , znk
Spustit audio