Prezident Zeman jmenuje od března Jiřího Rusnoka do rady ČNB

18. prosinec 2013
Zprávy

Premiér v demisi Jiří Rusnok bude po skončení ve funkci nejspíš pracovat v radě České národní banky. Jmenuje ho prezident Miloš Zeman. Píší o tom Hospodářské noviny s odvoláním na mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka.

Rusnok má od března v radě vystřídat Evu Zamrazilovou, které končí šestiletý mandát. Šéf vlády už dříve řekl, že funkci nejspíš přijme.

Zeman zmínil Rusnoka jako jednoho z možných kandidátů do bankovní rady už během prezidentské volby, v červnu ho pak prezident jmenoval premiérem úřednické vlády, která zemi dovedla k předčasným volbám.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka bude Rusnok podporovat spíše uvolněnou měnovou politiku: „Lze očekávat, že se spíše přiřadí k táboru těch centrálních bankéřů, kteří jsou spíše pro aktivní a v současné době tedy více uvolněnou měnovou politiku.“

Bude to podruhé, kdy se členem bankovní rady České národní banky stane bývalý premiér. Prvním byl Josef Tošovský, který byl guvernérem České národní banky v letech 1993 až 2000. V roce 1998 byl půl roku předsedou přechodné vlády.

Sedmičlenná rada

Členy bankovní rady se obvykle stávají zkušení ekonomové a analytici, což potvrzují životopisy jejich současných členů. Rada má sedm členů. Nikdo z nich nesmí zastávat funkci více než dvakrát.

Guvernérem je Miroslav Singer. Viceguvernéry má centrální banka dva - Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka. Bankovní radu doplňují Karel Janáček, Lubomír Lízal, Pavel Řežábek a už zmiňovaná Eva Zamrazilová.

Bankovní rada určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Příkladem jsou intervence, o kterých centrální bankéři rozhodli začátkem listopadu.

Česká národní banka. Ilustrační foto

Jiří Rusnok byl jeden z mála politiků, kteří se postavili za rozhodnutí centrálních bankéřů oslabovat českou korunu. Intervence podle něj pomohou domácí ekonomice a zvýší její konkurenceschopnost. Opatření naopak kritizoval prezident Miloš Zeman.

Členové bankovní rady se včera se mimo jiné shodli na tom, že základní úrokové sazby zůstanou na historickém minimu. Pro ekonomiku to jsou důležitá opatření.

Česká národní banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná i za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Má být politicky nezávislá.

autoři: jšo , jbe
Spustit audio