Přestáváme se bát rakoviny, říká zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký

16. květen 2017
Josef Koutecký

Když Josef Koutecký v šedesátých letech v Československu zakládal dětskou onkologii, dívali se na něj lidé jako na blázna. Ze sta dětí s rakovinou jich tehdy zemřelo sedmadevadesát, zdálo se tedy, že nastupuje marný boj. „Ale i v tom nejuhašenějším ohništi vždy zbývá jiskra,” vzpomíná nestor dětské onkologie.

Medicína ušla za posledních několik desetiletí dlouhou cestu. Snad každý zná někoho, kdo prodělal rakovinu, a nejenže přežil, ale žije i nadále plnohodnotný život. „Strach z mýtu, který provázel zhoubná onemocnění po tisíciletí, už opadává,” říká Josef Koutecký.

V oblasti dětské onkologie jsou pokroky, které medicína udělala, nepřehlédnutelné. Zatímco v 60. letech ze 100 dětí, které onemocněly rakovinou, 97 zemřelo, dnes se jich naopak 90 zachrání. A Josef Koutecký na tom nese nemalou zásluhu. Byl to právě on, kdo u nás v 60. letech dětskou onkologii zakládal.

Bílý plášť nosí už více než šedesát let. Ze situací, které během nich zažil, takřka běhá mráz po zádech.

„Léčil jsem čtyřletého chlapečka se zhoubným nádorem nervové tkáně. Maminka za ním chodila den co den, a jednoho dne jsem byl u toho, když ji dítě proklínalo. Nedávalo vinu nám, ale rodičům. Matka tak odcházela s pocitem, že ji dítě proklíná a že už ráno možná nebude živé…” vzpomíná lékař.

Čtěte také

Mohlo by se zdát, že v porovnání s tím, co celý život zažíval v práci, bude vše ostatní považovat za vyslovené malichernosti. Josef Koutecký to však má jinak. „I dnes se rozčiuju nad politikou. Zastávám názor, že dokud se divím, je to se mnou ještě dobré,” usmívá se.

Audio záznam všech rozhovorů si můžete pustit v iRadiu.

  • Rozhovor