Premiér Fiala se vrací z Kyjeva, USA označily Putina za válečného zločince. Válka na Ukrajině, den 21
Premiér Petr Fiala z ODS a jeho kolegové z Polska a Slovinska Mateusz Morawiecki a Janez Janša večer jednali v Kyjevě s tamními lídry. Byli to vůbec první zahraniční státníci, kteří od začátku ruské invaze přijeli do hlavního města napadené Ukrajiny. Má jejich návštěva pro Ukrajinu jiný než symbolický význam? Senát USA v úterý jednomyslně schválil rezoluci, která označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. Ve středu se očekává vyjádření z Haagu.
Vojenská situace na Ukrajině se během uplynulých 24 hodin zásadně nezměnila, uvedl ve středu ráno ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly podle něj podnikly devět náletů na kolony ruských vojsk a na jednotlivých úsecích podnikly protiútoky. Ruská vojska se podle ukrajinského velení soustřeďují na upevnění svých pozic a pokračují v ostřelování infrastruktury a hustě obydlených oblastí.
Čtěte také
Kolem 6.00 zasáhly podle BBC ruské rakety dvanáctipatrovou budovu ve čtvrti Ševčenkivskyj v Kyjevě. Poškozena byla také vedlejší devítipatrová budova. Podle aktuálních zpráv byli dva lidé zranění a 35 dalších se muselo z budovy evakuovat.
Premiérská mise v Kyjevě
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v úterý v Kyjevě setkal s premiéry Česka, Polska a Slovinska. Jejich návštěvu označil v příspěvku na sociálních sítích za silný projev podpory pro Ruskem napadenou Ukrajinu.
„Jsem velice rád, že tu můžu být a vyjádřit podporu vaší zemi a vašemu boji. Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Hlavním cílem naší návštěvy je vyjádřit to, že nejste sami. Naše země vám stojí po boku, spolu s Evropou,“ řekl po setkání český předseda vlády Petr Fiala (ODS).
„Evropská unie je s vámi, jste součásti naší rodiny. Toto vzkazujeme těm, kteří vás napadli,“ uvedl po setkání slovinský premiér Janez Janša. „Budeme samozřejmě podporovat vaše členství v Unii,“ dodal Janša. Morawiecki zdůraznil, že Ukrajina musí mít k dispozici zbraně, aby se mohla účinně bránit. „Nikdy vás neopustíme,“ uvedl polský premiér.
Evropské sankce a mezinárodní tribunál
Evropská unie nově uvalila sankce na majitele fotbalové Chelsea Romana Abramoviče a další ruské podnikatele blízké Kremlu. Oligarchové také přijdou o přístup k drahým autům, umění a šperkům a dalšímu luxusnímu zboží z Evropy.
Čtěte také
Sankce v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu už sedmadvacítka uvalila téměř na tisíc osob, firem a institucí v Rusku. Nejnovější balík opatření začal platit v podvečer. Už teď se ale v Bruselu mluví o dalším zpřísňování.
Senát USA v úterý jednomyslně schválil rezoluci, která označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a vyzývá Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu a ostatní státy k vyšetřování ruské armády kvůli případným válečným zločinům spáchaným během ruské invaze na Ukrajinu. Podle agentury Reuters šlo o vzácný projev jednoty v hluboce rozděleném Kongresu.
Mezinárodní trestní soud v Haagu by měl své rozhodnutí oznámit ve středu po 16. hodině. Ukrajina požaduje, aby nejvyšší soudní instance OSN Rusku nařídila invazi přerušit. Kyjev svou stížnost opírá o Úmluvu OSN z roku 1948 o zabránění a trestání zločinu genocidy, kterou Rusko a Ukrajina ratifikovaly a která umožňuje státům projednat svoje neshody před Mezinárodním soudním dvorem. Zástupci Ruska se na jednání soudního dvora vůbec nedostavili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.