PŘEDVOLEBNÍ DEBATA: Jaké změny potřebuje české školství? Strany řeší platy a inkluzi, marxisti jednotnou školu

12. říjen 2017
Předvolební debata, 12. 10. 2017

Velmi důležitým tématem čtvrteční předvolební debata byly změny v českém školství. Shoda mezi zástupci zúčastněných stran panovala snad jen na zvýšení platů učitelů, ostatní problémy školství dokázaly diskuzi doširoka rozvířit.

Zvýšení platů učitelů, větší investice do technologií a úprava programů, aby škola připravovala děti na budoucnost. To jsou nejdůležitější změny ve školství podle Lenky Vančatové ze Společnosti proti developerské výstavbě v Prokopském údolí.

„Učitelé jsou tak dlouhodobě finančně podhodnocení, že jedno zvýšení platů stále není na té výši, kterou by si zasloužili a měli ji mít,“ dodává v souvislosti s plánovaným zvýšením platů učitelů.

Jan Veleba ze Strany práv občanů zase připomíná, že je třeba začít u základního školství, ve kterém začíná vzdělávací systém. Střední a učňovské školství je pak podle něj nutné zreformovat a přiblížit praxi. „Jestliže přes dvacet procent absolventů neudělá maturitu z matematiky, tak je to průšvih, a to je vizitka,“ upozorňuje.

K motivaci učitele pak podle něj nepatří jenom vztah k profesi, ale také ocenění. „Navrhl bych reformu školské soustavy a současně s tím zvýšil mzdy učitelům tak, aby mladí, kteří nastoupí, byli motivovaní,“ dodává.

Čtěte také

K hlavním prioritám českého školství jsou platy učitelů i pro Jana Hamáčka z ČSSD, podle kterého jde o to, aby učitelé neodcházeli – jen malá část absolventů pedagogických fakult do škol totiž opravdu nastoupí. „Cílový stav je, aby učitelé měli alespoň 130 procent průměrné mzdy,“ upozorňuje.

Dodává také, že v nedávné diskuzi o financování vysokých škol byli schopni dosáhnout dohody i se zástupci vysokých škol. „Nezapomínáme ani na základní, ani na střední, ani na vysoké školství,“ uzavírá.

Marek Benda z ODS v té souvislosti připomíná, že na to, aby se navýšily platy, musí se zvýšit schodek státního rozpočtu. „Krátkodobá opatření musí být zrušení marxistických výmyslů posledních sociálně demokratických ministrů – za prvé zrušení povinného předškolního roku školky, “ říká.

Stejně tak je podle něj nesmyslně řízená inkluze. Ta fungovala, ale nyní kolem ní akorát narostla byrokracie na čtyřnásobek.

Pavel Kováčik z KSČM by zase zavedl školu znovu bezplatnou, a to i střední – náklady jsou obrovské a leckteré rodiny to už diskvalifikuje.

„Zavedl bych po marxisticku školu jednotnou, školu garantovanou státem, školu, která bude znovu produkovat děti, studenty a absolventy, kteří v soutěžích snesou srovnání s přinejmenším evropskou úrovní,“ nastiňuje.

Všechny předvolební debaty si můžete poslechnout zde v Audioarchivu.

Spustit audio
  • Rozhovor
  • volby