Představíme nové americké vrtulníky Venom a Viper, zve na Dny NATO hlavní organizátor
V Mošnově u Ostravy začínají Dny NATO. Jako první se během dvoudenní přehlídky armádního letectva a techniky představí polská akrobatická skupina Zelazny. Diváci ale v akci i na zemi uvidí desítky nejmodernějších strojů i ukázky pozemních zásahů. Více přibližuje hlavní organizátor Dnů NATO Zbyněk Pavlačík.
Jaké jsou stěžejní body letošních Dnů NATO?
Čtěte také
Naše akce není jen o armádě, je už 23 let na prezentaci maxima složek Integrovaného záchranného systému bezpečnostních sborů. Armáda a letectvo hrají důležitou roli, ale velice významnými účastníky jsou tradičně městská policie, celí správa, vězeňská služba, policie ČR, hasiči a další.
Máme zde 18 zahraničních zemí, máme zde poprvé Portugalsko a Lucembursko. Máme derniéry a premiéry nové techniky. Je to poslední veřejné rozloučení s bitevním vrtulníkem Mi-24, který sloužil bezmála čtyři desítky let. Veřejnou premiéru má jeho náhrada, americké stroje Venom a Viper, které budou představeny ve vzduchu. Také nás těší, že máme na statické a dynamické ukázce nejmodernější letouny páté generace F-35 amerického a britského letectva.
Hlavním partnerem Dnů NATO je letos Polsko. Jakou techniku a jaké zásahy předvede? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Americké vrtulníky: Opuštění ruských je dobrá volba, obchod ale zanechává pachuť, říká analytik
Armáda dnes převezme další dva americké vrtulníky. Proč dostalo za tuhle zakázku Ministerstvo obrany pokutu? Poslechněte si rozhovor s analytikem Milanem Mikuleckým.
-
Expertka: Vojenský zásah v Džanínu se Izraeli nepovedl. Potyčky s Palestinci budou pokračovat
Izrael nasadil tento týden do nebývale rozsáhlé operace v uprchlickém táboře v Džanínu na palestinském území přes tisíc vojáků. Budou následovat i další razie?
-
Landovský: EU a NATO tvoří skvělý tandem. Evropská armáda není potřeba
„Evropa i NATO jsou čistě reaktivní a snaží se neeskalovat situaci víc, než je nutné,“ popisuje proces nákupu zbraní pro Ukrajinu velvyslanec Česka při NATO Landovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.