Předseda komise rozhodčích: Nervozita se přenáší z laviček na hřiště a z hřiště do hlediště. Změna pravidel ligy pomůže fotbalu
Začíná nová sezona fotbalové ligy. Přinese profesionálnější výkony rozhodčích? Jak funguje kalibrovaná čára pro posuzování offsidů? A zůstal nám smysl pro fair play? „Myslím, že v současnosti si fotbal, kluby i rozhodčí uvědomují, že pokud se pojede férově, tak na tom vydělají všichni,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace Libor Kovařík.
Liga, jejíž nová sezona dnes začíná, se dočká změny některých pravidel. Které považujete za nejvýznamnější?
Za nejdůležitější považuji změnu v komunikaci na hrací ploše. Po vzoru Eura jsme zavedli, že s rozhodčím o důležitých situacích bude komunikovat jen kapitán, nikoliv ostatní hráči, jak někdy bylo dosud zvykem. Rozhodčí s kapitánem by měli být na hřišti partnery.
Rozhodčí by měl vysvětlit kapitánovi, jaké rozhodnutí na hrací ploše udělal a proč ho udělal. Měl by mu objasnit, jakou informaci dostal od VARu (videorozhodčího – pozn. red.) a tak dále. Na druhou stranu by mu měl kapitán pomoct, aby se na něj už neobraceli další hráči. Myslím si, že to bude jen ku prospěchu fotbalu.
Čtěte také
Takže se sudími budou moci diskutovat výhradně kapitáni, ostatní dostanou za snahu konfrontovat rozhodčího automaticky žlutou kartu. Jak dlouho bude trvat, než si na to aktéři zvyknou?
Já věřím, že to nebude trvat dlouho a že od prvního kola pojedeme tímhle směrem. Budeme to vyžadovat, nechceme dělat žádné výjimky. Já si myslím, že pokud budou hráči chtít, tak si na to zvyknou velice rychle. Ostatně viděli jsme to teď měsíc na Euru a myslím si, že to tam fungovalo. Za mě to je skvělá věc, která může fotbalu pomoct.
Někdy hrají velkou roli emoce, člověk se zkrátka neovládne a může dostat žlutou kartu. Podaří se podle vás takto zklidnit třeba i lavičku? Myslím realizační tým, který často nevybíravě komentuje počínání rozhodčích.
Ono to spolu souvisí. Myslím že se nervozita z laviček často přenáší na hřiště. Už na jaře, tedy před začátkem jarní části minulé sezóny, jsme přišli s tvrdším postihováním nevhodného chování na lavičkách, což se týká realizačních týmů.
Kdybychom si to vyhodnotili, na jaře bylo uděleno o 40 procent víc osobních trestů, než tomu bylo na podzim. Cítíme, že pokud se lavička chová nevhodně, vytváří tlak na rozhodčí a nervozita se potom přenáší i na hřiště.
Čtěte také
Novinkou v České lize bude jedno specializované centrum pro videorozhodčí, odkud budou rozhodčí u videa kontrolovat všechny zápasy. Co si o toho slibujete?
V první řadě je ta technologie kvalitnější, než byla dosud. Chtěl bych tímto poděkovat Ligové fotbalové asociaci a společnosti O2, že do toho zainvestovali peníze. Je to kvalitativně lepší a výhodnější pro video rozhodčí i z toho důvodu, že už nebudou potkávat funkcionáře na stadionu, nemusí jezdit na stadion.
To znamená, že nebudou pod takovým tlakem. Budeme mít nově kalibrovanou offsidovou čáru, která také přispěje k větší spravedlnosti, už tam nebude subjektivita rozhodčího, nebude to muset posuzovat, laicky řečeno, od oka.
Jak má nově kalibrovaná čára pro posuzování offsidů fungovat?
Rozhodčí najde poslední bod na předposledním bránicím hráči a na útočníkovi, označí ho a systém tam položí kalibrovanou offsidovou čáru a ukáže vám, o kolik milimetrů se jedná o offside nebo onside. Jedinou nevýhodou té kalibrované čáry je, že to bude trvat déle, protože je to proces, který chvilku trvá. Zkoušeli jsme to a může se stát, že to bude někdy trvat i více jak dvě minuty.
Čtěte také
Jaké máte pojistky, aby se hrálo fér a nepodvádělo se? Zmizí korupce z fotbalu, nebo je to naivní představa?
Věřím tomu, že v profesionálních soutěžích, které řídíme – to znamená první, druhá liga – korupce není. My se snažíme rozhodčím jít jako komise příkladem. Zdůrazňujeme jim, že je důležité, aby zápasy řídili objektivně, férově, vyváženě. V podstatě každý zápas sledujeme, takže mám pocit, že se ti kluci snaží. To je asi všechno, co můžeme udělat.
Samozřejmě jsou to jenom lidi a za každého ruku do ohně dát nemůžeme. Myslím, že v současnosti si fotbal, kluby i rozhodčí uvědomují, že pokud se pojede férově, tak na tom nakonec vydělají všichni. Bude chodit víc diváků nebo budou přispívat více sponzoři, televize se budou prát o televizní přenosy a nakonec peníze budou mnohem větší, než byly předtím ve fotbale.
Takhle jednoduché to je. A pokud to někdo bude porušovat, tak zabíjí fotbal a vlastně se i okrádá.
Jak ovlivní roli rozhodčích umělá inteligence? A jak přísný je etický kodex pro rozhodčí profesionálních soutěží? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Bývalý sudí Příhoda: Když se mi zápas nepovedl, tak jsem nemohl přejít náměstí. Lidi mě zastavovali
Jak bývalý rozhodčí Radek Příhoda vzpomíná na Pavla Horvátha jako hráče? Připravoval se speciálně na problémové fotbalisty? Jaké historky má z fotbalových trávníků?
-
Dvě velké výzvy. Rosický chce Spartu dotáhnout k mistrovskému hattricku, ale i do Ligy mistrů
Za obhajobou mistrovského titulu vykročí fotbalisté Sparty už v pátek, kdy v předehrávce 1. ligového kola nastoupí proti Pardubicím.
-
Fotbalový klub Dynamo České Budějovice má nového majitele. Ten ale na tiskovou konferenci nedorazil
Prvoligový fotbalový klub v Českých Budějovicích změnil majitele. Je jím Dalibor Jirka. Podnikatel ale mezi novináře na předsezonní tiskovou konferenci osobně nepřišel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka