Přechod na letní čas je pro lidský organismus náročný. Pomoct může i dřívější večeře, radí neuoroložka
Dnešní noc bude o hodinu kratší. Čeká nás totiž změna času. Ve dvě ráno se ručičky hodinek posunou na třetí. Jak na tuto změnu reaguje lidské tělo? „Každý jsme jinak senzitivní. Mladí lidé a děti snášejí změny lépe. Senioři hůře. Přesto se musí každý organismus změně přizpůsobit,“ vysvětluje neuroložka Soňa Nevšímalová z neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Pomoct může jít dnes o hodinu dříve spát nebo se dříve navečeřet,“ dodává.
Bylo by pro lidský organismus přínosem, kdyby se čas nestřídal? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V noci ze soboty na neděli se posune čas. Na zrušení střídání časů stále není shoda
Nařízení vlády o časových přechodech potrvá do roku 2026. Pravidelné střídání času zavedlo Československo roku 1979 z ekonomických důvodů pro prodloužení doby, kdy svítí světlo v pracovní době.
-
Češi bojují v Evropské unii za to, aby se nestřídal zimní a...
Europoslanci dnes budou diskutovat o tom, jestli zrušit střídání letního a zimního času. Společně se zdravotnickými odborníky a dalšími experty chtějí probrat, zda ...
-
Světelné znečištění vzrostlo o 100 procent. Ničíme biorytmus sobě i živočichům, tvrdí expert
„Normy vytváří světelný průmysl, který chce vyrábět více a více svítidel,“ kritizuje Medřický. Proč je důležité pracovat jen za světla a na spánek se 90 minut připravovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...