Prazvláštní chuť finského salmiakki

Salmiakki

Jezdíte do ciziny za exotickými kulinářskými zážitky? Rádi zkoušíte opravdu nezvyklé chuťové kombinace? Pokud ano, asi byste neměli minout Skandinávii, konkrétně potom Finsko. Jedině tam totiž na vás bude čekat neobvyklá pochoutka - bonbony, které kombinují současně slanou a sladkou chuť a přidává se do nich salmiak, u nás látka známá hlavně z průmyslu.

Mohlo by to začít jako hádanka: Co je to? Je to černé, kulaté, případně i ve tvaru kosočtverce, chutná to jako lékořice, ale má to zároveň sladkou i slanou chuť. Každý Fin by asi odpověděl okamžitě - salmiakki, neboli slaný bonbon s lékořicovou příchutí. Finové tuto pochoutku doslova milují a tyto bonbony jsou schopní jíst i po desítkách. Hlavní ingredience - salmiak.

"Můj manžel si například občas koupí velké balení salmiakki a během půl hodiny je to pryč, všechno to sní. Někteří lidé jsou na tom skoro závislí, jakmile si vezmou jeden dva bonbony, už nemohou přestat," svěřuje žena z Helsinek.

V Česku známe salmiak hlavně z chemie. Ten se většinou používá v dýmovnicích, na čištění hrotů páječek nebo v suchých článcích. Finové ho navíc přidávají i do jídla a ve svých obchodech nabízejí opravdu nepřebernou škálu nejrůznějších chuťových kombinací - salmiakové pastilky, bonbony, lízátka nebo žvýkačky, salmiak v tabulce čokolády, salmiak kombinovaný s ovocnou příchutí, ale také salmiakovou vodku.

Pro cizince často chuť poměrně nezvyklá, vzpomíná i student Pavel, který ve Finsku s rodiči strávil čtyři roky. Své první setkání s pastilkami salmiakki si pamatuje docela přesně.

"Když jsme objevovali v sámošce za rohem, co se ve Finsku prodává, co je nezvyklého, tak jsme samozřejmě zkusili koupit i pytlíček tohoto s tím, že jsme podle vzhledu čekali, že to bude lékořice. Byli jsme hodně překvapeni, když jsme zjistili, že to sice lékořice je, ale dost nezvyklá. Ze začátku nám salmiakki nechutnalo. Ze své zkušenosti můžu říct, že to trvá minimálně rok, spíš víc, než člověk začne salmiakki vyhledávat. Potom ho začne vyhledávat, ale dost stabilně," popsal svoji zkušenost.

Kde se tradice kombinování sladké a slané chuti a přidávání salmiaku do jídla ve Finsku vzala, málokdo ví. Snažím se to tedy vypátrat přímo u výrobce. Jako bonbon už se prý salmiak ve Finsku objevil na začátku 20. století. Jako látka, která se dá jíst, se ale používal i dříve, zasvěcuje mě do tajů salmiakových bonbonů Mikko Lindqvist.

"Původ salmiakových bonbonů je, dá se říct, v medicíně. Salmiak se totiž přidával do některých léků, aby lépe chutnaly. To je také důvod, proč lidé byli na tuto chuť zvyklí. Finové také v minulosti uchovávali jídlo v soli, to znamená, že byli zvyklí i na slanou chuť a z nějakého důvodu byli opravdu nadšeni z těch léků, které byly slané," přiblížil.

"Úplně na začátku se salmiak prodával jako prášek v lékárnách. Lidé si tak mohli koupit v malých pytlíčcích směs lékořice i salmiaku v prášku. To byl v podstatě start. Posléze se začaly v lékárnách trošky těchto prášků péct. To potom byly první produkty, kterých se nakonec chytil cukrářský průmysl," doplňuje Mikka jeho kolegyně Heli Kylliäinenová.

To, že cizincům většinou bonbony se salmiakem moc nechutnají, vědí i sami Finové. Nejednou si z toho proto sami dělají i legraci, svěřuje se mi učitel Samuel, který se současně věnuje i americkému fotbalu.

"Já se to vždycky snažím nabízet cizincům, protože je to podle mě exotické. V našem týmu máme hodně amerických hráčů a těm to nikdy nechutnalo. Ale já jim to nabízím tak jako tak, něco na způsob 'ukaž, jak moc sis tady zvykl'. Řada z nich si salmiakki koupila, aby to vzali domů a nabídli to přátelům. Ze zhruba 15 amerických hráčů, se kterými jsem hrál ve stejném týmu, měl salmiakki rád jen jeden. Ostatní si většinou koupí krabičku, aby ji jako exotickou část Finska přivezli domů," řekl Samuel.

Po čase si i český student Pavel na salmiakki zvykl. Podle něj je to jako s olivami - nejdřív musí člověk najít ke specifické chuti cestu, pak jí ale skoro propadne. Teď si proto podobně jako Finové žijící v zahraničí čas od času nechává salmiakki ze severu i vozit. A dokonce by i řekl, že mu chybí. "Je to specifická chuť. Nedá se říct, že by byla slaná ani sladká pochoutka," dodal.

I mé první setkání s touto pochutinou nedopadlo úplně nejlépe. Stejně ale jako ostatní, i já jsem si zvykla. Pokaždé když tedy teď cestuji do Finska, i já si vždy alespoň jednu krabičku přivezu.