Pražský primátor Hudeček bude vypovídat na policii kvůli tunelu Blanka

9. leden 2014

Pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 jde dnes k policejnímu výslechu kvůli stavbě a financování tunelu Blanka. Kriminalisty zajímá rozhodnutí rady města z prosince roku 2012, kdy tehdy ještě politici z ODS a TOP 09 schválili takzvanou kategorizaci faktur, díky které se Praha chtěla vypořádat s dluhy vůči firmě Metrostav.

Neproplacené dvě miliardy na fakturách také dohnaly obě strany až k Rozhodčímu soudu. Ten začne už tento pátek.

Spor dospěl k arbitráži poté, co Metrostav v prosinci loňského roku zastavil práce na tunelovém komplexu. Po Praze požaduje úhradu více než dvoumiliardového dluhu.

„My si slibujeme, že Praha začne plnit smlouvu, kterou máme uzavřenou, a že uhradí ty faktury, které jsme jí poslali,“ řekl mluvčí stavební firmy František Polák.

Metrostav jako žalobce zaplatil za zkrácené rozhodčí řízení zhruba 16 milionů korun. O budoucnosti tunelu Blanka by tak mohlo být rozhodnuto do čtyř měsíců.

Vedení magistrátu tvrdí, že peníze na proplacení faktur má, obává se však, že jsou smlouvy s Metrostavem neplatné, a tudíž nemůže faktury proplatit zákonnou cestou.

Praha bude u soudu zároveň usilovat o vydání takzvaného mezitímního rozhodnutí, na základě kterého by mohly pozastavené stavební práce dál pokračovat.


Tunel Blanka je významnou částí Městského okruhu a má navázat na už hotové části - tedy Jižní spojku, tunel Mrázovka a Strahovský tunel. Dohromady z toho bude polovina městského okruhu, která usnadní průjezd především přes Letnou a Holešovice. Pod zem navíc svede tisíce aut, která dnes jezdí v těsné blízkosti Pražského hradu. Magistrát už za stavbu zaplatil 20 miliard korun.

„Metrostav chce dosáhnout zaplacení peněz, město Praha chce dosáhnout dostavení stavby. V případě, že toto nějakým způsobem soud rozhodne, nebo alespoň napomůže tomu řešení, tak to by byl ideální cíl,“ poznamenal primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Za právní služby spojené s arbitráží Praha zaplatí kolem dvaceti milionů korun.

O Blanku se nebude zajímat jenom soud, ale také policie. Kromě kategorizace faktur z prosince roku 2012 měla rada města schválit i možnou půjčku Metrostavu.

Primátor Hudeček byl však tehdy při hlasování proti, prý stejně jako právníci okolo něj.

„Tady se mě nejspíš bude někdo ptát na tuto možnou cestu, kterou rada tenkrát odsouhlasila s mým hlasem proti, ale následně o měsíc později sama revokovala. Mě v podstatě samotného zajímá, co po mně mohou orgány činné v trestním řízení chtít,“ řekl primátor.

Hudeček je přesvědčený, že on sám hranici zákona neporušil. Navíc tuší za prošetřováním rozhodnutí rady politické zadání.

Metrostav začal zabezpečovat staveniště tunelu Blanka, do sobotního večera přeruší stavební práce

Kromě něj už byli podávat vysvětlení všichni bývalí i současní členové městské rady. Na co se ho ale policie bude ptát, zatím jenom tuší.

„My si s tím lámeme docela hlavu. Jedná se pravděpodobně podle kolegů, kteří už u podání vysvětlení byli, o rozhodnutí rady z 18. prosince 2012,“ řekl dnes ve vysílání Radiožurnálu.

Samotná stavba se podle Hudečka úplně nezastavila. „I když to vypadá hrozně, že jsou zavřená ústí tunelu, tak stavba tam dále pokračuje,“ vysvětlil.

Práce zastavil jenom Metrostav, další firmy pracují na tunelu Blanka i nadále.

„Technologie, což je firma ČDK, jsou to větráky, osvětlení v tom tunelu, pokračují,“ uvedl pražský primátor.

„Dokonce tato firma měla mírný skluz ve své výstavbě, to znamená toto malé zdržení ze strany Metrostavu v podstatě vyrovnává postup prací obou dvou těchto firem,“ doplnil Hudeček.

Severozápadní část pražského Městského okruhu - tunelový komplex Blanka
autor: ank
Spustit audio