Pražská Grand Prix se blíží. Plochodrážní motocykly opět ovládnou stadion Markéta

6. červen 2017
První zemí, kde se začaly závody jezdit s kontrolovaným smykem v zatáčkách, byla Austrálie.

Již 10. června začne na břevnovském stadionu největší závod české plochodrážní sezóny a Radiožurnál bude samozřejmě u toho. České barvy budou hájit Václav Milík i domácí Josef Franc a Matěj Kůs.

Václav Milík, pardubický jezdec a momentálně nejlepší český závodník, si pražské Grand Prix coby závodník jedoucí na divokou kartu užil již v minulých třech letech. Loni se stal vicemistrem Evropy, letos se jako jediný Čech probojoval do dalšího kola kvalifikace o postup do SGP 2018. Boduje i v polském týmu Sparta Wrocław, kde je jedním z vedoucích závodníků.


Radiožurnál vás jako mediálním partner zve na letošní Speedway Grand Prix, která se uskuteční 10. června na stadionu Markéta. O vstupenky na závod můžete soutěžit na našem facebookovém profilu.

Začínající šampionát MČR jednotlivců vede a je bezpochyby nejlepším jezdcem AKM ZP Pardubice. Spolu s Tomášem Suchánkem se mu podařilo obhájit titul mistra České republiky dvojic. V sobotu si v extralize v Žarnovicích sice poranil kotník, ten by ale neměl Milíka v plochodrážní sezóně brzdit déle než týden.

Josef Franc se stejně jako Václav Milík na pozici divoké karty předvedl v roce 2013 a především v roce 2012, kdy obsadil sedmou příčku s devíti body. Franc se v posledních letech věnuje také dlouhé dráze, letos bude bojovat o titul mistra světa v této disciplíně.

Stadion Markéta slouží od roku 1959

Daří se mu i v českých šampionátech. MČR jednotlivců zahájil druhým místem a s týmem AK Markéta Praha vede tabulku extraligy. Loňskou sezónu ukončil coby vicemistr jednotlivců.


Počátky současné formy ploché dráhy sahají do druhé poloviny 20. let minulého století. Většinou se jezdilo na oválech, které byly prvotně určeny pro koňské dostihy a cyklistické závody. Oblíbenost vzrůstala i u nás, a tak začala větší i menší města stavět plochodrážní stadiony. V současné době je nejznámější a nejnavštěvovanější břevnovský stadion Markéta, který slouží jezdcům ploché dráhy od roku 1959. zdroj: AK Markéta

Matěj Kůs, jezdec AK Markéta Praha, si stejně jako předchozí dva jezdci, pozici divoké karty vyzkoušel, a to v letech 2009, 2010 a 2011. Začátek letošní sezóny propásl kvůli zranění, které si způsobil při tréninku v polském Gniezně.

Loni byl jedním z nejsilnějších článků pražského extraligového týmu AK Markéta Praha a stal se druhým vicemistrem jednotlivců. V tomto týdnu již naplno trénoval v Liberci.

  • O rozhlase
  • Zpráva