Pravidla pro vydávání jízdních řádů a jejich aktualizaci

17. září 2002
Vaše téma

Autobusové a vlakové spoje se po povodních změnily. Především silnice byly záplavami poškozeny a tak změny jízdních řádů jsou častější než za běžných okolností. Lidé si stěžují, že nemohou zjistit aktuální situaci a v případě, že se dovolají na informační linku, musí platit velké peníze za to, že zjistí novou hodinu odjezdu spoje. Existují ale zákonná pravidla pro vydávání jízdních řádů a jejich průběžnou aktualizaci, takže každý cestující by se měl dozvědět, kdy jeho autobus nebo vlak odjíždí.

Zákony o silniční a železniční dopravě ukládají provozovatelům jednotlivých linek vydávat aktuální jízdní řády.

Hakrová: Jízdní řád, který schválí příslušný okresní úřad, uveřejňuje dopravce v autobuse na příslušné lince nebo musí být k dispozici u řidiče či viset na označníku zastávky, kterou spoj projíždí. Podle přepravního řádu je dopravce povinen podávat informace na místech určených pro styk s cestujícími. Tím je myšleno autobusové nádraží nebo větší dopravní cestovní uzel.

Vysvětluje Jana Hakrová z Ministerstva dopravy. Jestliže dopravce jízdní řád nezveřejní, může očekávat postih od okresního úřadu. To všechno ale neřeší situaci, pokud jste doma a chcete se někam vydat a na nejbližší zastávku je příliš daleko. Vlastníte-li počítač s připojením na internet, není to až takový problém.

Hakrová: Existuje celostátní informační systém o jízdních řádech s údaji okresních úřadů, které tam po schválení zasílají dopravci. Informace jsou zveřejňovány na internetových adresách, například www. jízdní řády cz nebo www. idos cz.

Na těchto adresách fungují vyhledávače, které by vám měly najít nejjednodušší dopravní spojení do míst, která si zadáte, včetně přestupů a kombinací autobusu s vlakem.

Hakrová: Databáze se aktualizuje denně po zaslání změn z okresních úřadů elektronickou cestou.

Ve stejné databázi najdete také jízdní řády dopravy v některých městech, přestože to zákon jejím provozovatelům neukládá.

Hakrová: Na základě dohod společnosti CHAPS, která provozuje pro ministerstvo internetový vyhledávací systém mezi městem a jimi, jsou tam zařazeny všechny městské autobusy.

Tím povinnost dopravců a servis státu v podstatě končí. Telefonní linky s placenými informacemi jsou záležitostí soukromých provozovatelů, kteří si také určují vlastní ceny. S jedinou výjimkou, která je dočasná a souvisí s nedávnými povodněmi.

Hakrová: Byla zřízena zvláštní pražská informační telefonní linka 21401666, na které se podávají speciální informace o dopravním spojení v oblastech postižených záplavami.

autor: alh
Spustit audio

Více z pořadu