Pravidla karantény: základ je nahlašování kontaktů, doba se prodloužila na dva týdny
Laboratoře v Česku včera potvrdily 15 088 případů nákazy koronavirem, tedy asi o 1300 víc než před týdnem. V nařízené karanténě je podle informací České správy sociálního zabezpečení přibližně 40 tisíc lidí. „Kvůli mutacím došlo k prodloužení izolace i karantény na čtrnáct dnů. Během karantény se 5. až 7. den chodí na PCR test, v případě obtíží ihned,“ připomíná pravidla karantény ředitel hygienické stanice v Královéhradeckém kraji Ivan Kučera.
Jak se ocitnu v karanténě?
- Pokud jste měli rizikový kontakt s člověkem pozitivně testovaným na covid-19.
- Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.
- Za porušení karantény hrozí pokuta až 3 miliony Kč.
Kdy do karantény nemusíte nastoupit?
- Pokud jste prošli očkováním proti onemocnění covid-19 a a do 14 dnů od rizikového kontaktu se u vás neprojeví žádné příznaky onemocnění.
- Pokud nemáte příznaky onemocnění a v uplynulých 90 dnech jste měli pozitivní výsledek testu a absolvovali nařízenou izolaci.
Jak dlouho karanténa trvá, máte-li negativní test a jste bez příznaků?
- 14 dnů od posledního kontaktu s nakaženým – pokud jste 5. až 7. den, nejpozději však do 10. dne od posledního rizikového kontaktu podstoupili RT-PCR test, který vyšel negativně a nemáte příznaky onemocnění.
- 14 dní ode dne odběru pozitivního vzorku – pokud s nakaženým člověkem sdílíte domácnost a není možné nakaženého izolovat.
- Pokud byl váš RT-PCR test na covid-19 pozitivní, onemocněli jste a musíte do izolace.
Zdroj: Covid portál
Související
-
Karanténa není trest, ale ochrana ostatních, zdůrazňují odborníci ve Speciálu Radiožurnálu
Karanténa komplikuje život všem, ale izolace od ostatních je jediná cesta, jak zabránit nekontrolovatelnému šíření viru apeluje odborník na infekční nemoci.
-
PRŮZKUM: Češi vnímají uplynulý rok negativně, do budoucna se ale dívají optimisticky
Pro tři čtvrtiny Čechů byl rok 2020 horší, než předpokládali. Vyplývá to z výzkumu, který pro Radiožurnál provedla společnost Median. Co lidé očekávají od roku 2021?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová