Pravá divočina kousek od Washingtonu

Řekne-li se "americký národní park", představí si většina lidí velké rezervace jako Yellowstone nebo Velký kaňon v Arizoně. Ale ve Spojených státech je skoro šest desítek dalších menších parků a jeden z nich jen kousek od hlavního města.

Washington je jako cíl turistů známý hlavně památkami, muzei a galeriemi. Ne každý návštěvník ví, že nedaleko americké metropole může najít kousek opravdu kouzelné přírody. Jen 18 kilometrů směrem na západ je Národním park Velké vodopády.

Potomac se může na bezmála 700kilometrovém toku pochlubit hned pěti podobnými úseky, ale Velké vodopády nemají konkurenci. Hladina tady klesá o víc než 23 metrů na vzdálenosti zhruba 1,5 kilometru a řečiště se zároveň výrazně zužuje. Rychlý proud vody tak vytváří kaskádu menších i větších vodopádů.

Přijíždějí sem nejčastěji výletníci na jeden den. Lidé, kteří chtějí aspoň na chvíli uniknout shonu a ruchu velkoměsta. Mohou si přitom vybrat, jestli pojedou na severní břeh, který patří státu Maryland. Tam mohou projít podél starého plavebního kanálu Chesapeake-Ohio, přes několik mostů, k vyhlídce na hlavní část vodopádů. Jižní, virginský břeh, se zase může pochlubit lepšími vyhlídkami, a pokud není moc vody, lepším přístupem přímo k řece. Ať už si vyberete kterýkoli ze dvou břehů, je co dělat.

Nejpopulárnější jsou značené stezky pro turisty. Na virginské straně je jich 20 kilometrů a mohou na ně jak pěší, cyklisté i jezdci na koních. Řeky si mohou užívat i rybáři a zkušení vodáci. Okolní skály nabízejí slušné lezecké terény. Ale na své si přijdou také milovníci historie. Najdete tu totiž zbytky starého Potomackého kanálu, na jehož výstavbě se před víc než 200 lety finančně podílel George Washington.

První prezident Spojených států sem často osobně zajížděl. Jeho snem bylo splavnit Potomac a udělat z něj strategickou vodní cestu směrem na západ. První kanál, který nákladním lodím umožnil překonat Velké vodopády, byl právě zde na virginském břehu. Když o několik desetiletí později začala plavba po kanálu Chesapeake-Ohio na druhé marylandské straně, ten starý zpustl a dnes slouží jeho zbytky jako lákadlo pro turisty se zájmem o historii.

U Velkých vodopádů se toho k vidění i vyžití nabízí prostě hodně. Ale před samotnou řekou je třeba mít náležitý respekt.

"Každý rok tady máme asi sedm úmrtí," říká ranger Aaron Larocca. Jde ale podle něj o návštěvníky, kteří nedodržují návštěvní řád parku a podceňují Potomac. Hlavně když je horko a láká to ke koupeli. Někteří lidé si neuvědomují, jak silné proudy tady v řece jsou, a to může vést k tragédii.

Ale tím se nenechte odradit. Dbáte-li varování, není se čeho bát, a za výlet z metropole tenhle kousek divočiny chráněný federálními zákony určitě stojí.

autor: vpo
Spustit audio