Praha se těší na novou technologickou atrakci. Co umí robotický sommeliér?

24. listopad 2018

Originální prostor automatizované vinárny CyberDog, který se už příští týden otevře v pražských Nových Butovicích, má ukázat, jak by se moderní technologie už brzy mohly zapojit do našeho běžného života. Návštěvníkům tu bude nápoje a občerstvení servírovat robotický číšník. S předstihem si ho jel prohlédnout reportér Vojtěch Koval.

Ruka robotického sommeliera právě dostala objednávku a jede si pro lahev do chladicího boxu. Reportér Vojtěch Koval ji pozoruje společně s Marcelem Souralem ze společnosti Trigema, který projekt CyberDog připravuje.

Robot bere láhev, speciální nálevku a nalévá. Měl by trefit přesnou míru 0,125 litru, ale to se mu teď právě nedaří. Zákazník, který si pití objednal přes mobilní aplikaci, se může radovat – dostane celá dvě deci. A kromě nápojů robot zvládá servírovat i jídlo.

Číšník na kolejnicích

Robota tvoří jen oranžové rameno s několika klouby. Jeho pracoviště zabírá jeden roh asi osm metrů dlouhého spodního patra CyberDogu. Při jednotlivých pohybech se pohybuje překvapivě rychle, když ale má uchopit skleničku, výrazně zpomalí.

Velmi jemně ji chytí za nožičku a opatrně ji položí na vozíček, který je zavěšený u stropu a od stolu k robotovi a zpět se pohybuje na kolejnicích. A může dokonce s pomocí výtahu vyjet až do druhého patra. S objednávkou se pak na čtyřech lankách spustí až nad váš stůl.

Oranžová pointa

Dušemi architektonického studia Black n' Arch jsou výtvarník David Černý a architekt Tomáš Císař

Cyber Dog je dvoupatrová budova, celkem se do ní vejde přes 40 hostů. Měla by sloužit jako informační centrum, kde se dozvíte novinky z robotiky a moderních technologií. Z toho důvodu se ani designéři nesnažili schovat například mechanické části obslužných vozíčků, nebo třeba oranžové robotické rameno.

„Za technické prvky se nestydíme, naopak – v interiéru jsou všechny přiznané,“ popisuje jeden z architektů projektu Tomáš Císař. „Oranžová barva robota se odráží i dál v designu celého interiéru, v nábytku i jinde.“

Člověk je nenahraditelný. Zatím

Bez lidské pomoci se ovšem zatím robotický sommelier v CyberDogu neobejde. Číšníci proto musí například vyměňovat prázdné lahve vína v zásobníku, mýt skleničky a mají také na starosti jídlo. I to vám totiž robotický číšník v Nových Butovicích naservíruje.

„Připravují ho sice zatím lidé, tak daleko ještě robotické technologie nepokročily, ale třeba za rok…?“ usmívá se Marcel Soural, který je přesvědčený, že umělá inteligence a robotizace už brzy proniknou do našeho běžného života.

autoři: Vojtěch Koval , and | zdroj:
Spustit audio

Související