Pozor na parkování

20. červen 2005
Vysílání v Chorvatsku 2009

V Chorvatsku by si turisté měli dát pozor, kam zaparkují svá vozidla. Hrozba pokut není malá. Jadrolinie mají velkého konkurenta. Při cestě na Hvar a Brač můžete využít spojů společnosti Sam Marina. A zamíříme také do Farosu, což je dnešní Stari Grad.

Pozor na parkování! Zejména ve městech. Skoro všude se totiž platí. Například v Omiši přijde parkovací lístek na 4 kuny. Místní lidé říkají, že prvních patnáct minut vám dají policisté na to, abyste našli nejbližší automat a koupili si parkovací lístek. Když to neuděláte, za stěračem najdete lístek s automatickou pokutou 100 kun. V tomto případě se rozhodně vyplatí, když částku hned zaplatíte. Pokutě se stejně nevyhnete. Zdejší policisté shromažďují informace o dlužnících na hranicích, odkud řidiče nepustí, dokud všechny své pokuty na místě neuhradí. A to pak platíte i s úroky.

Jadrolinie mají velkého konkurenta. Při cestě na Hvar a Brač můžete využít spojů společnosti Sam Marina. Příjemné je, že na ostrovy se dostanete o 25 procent levněji. Sleva bude platit až do poloviny července. Z Hvaru do Splitu jezdí katamarán každý den mimo neděli v 7:45. Zpět na Hvar pak odjíždí ze splitského přístaviště v 17 hodin. Cesta přijde dospělou osobu na 22 kun. Spoje na Brač jsou častější. Katamarány vyjíždějí 4 krát denně. Lístek stojí 17 kun, za auto pak zaplatíte 79 kun. Děti do tří let cestují zdarma. Poloviční jízdné pak Sam Marina účtuje za děti mezi třemi a dvanácti lety. A příjemné je, že tento dopravce chystá i novou linku do Supetaru. První katamarán má odjet 1. července. A ve výhledu je i spoj na Šoltu.

Faros - tak se jmenovala římská osada ze 4 století našeho letopočtu, která dala vzniknou městu Stari Grad na ostrově Hvar. Později vesnici ovládli Slované. Nejzajímavější historickou památkou města je opevněný zámek Tvrdaj básníka Petera Hektoroviče, který vznikl v 16. století. Ve městě najdete i archeologické muzeum. Dávné minulosti se věnuje i starogradské kulturní centrum, které ve své knihovně v paláci Biankini nabízí hned dvě archeologické výstavy. První nese název "Faros - antický Starý Hrad" a shrunuje výsledky desetiletých bádání archeologů. Druhá zase zobrazuje historii anglické lodi, která u ostrova ztroskotala ve třetím století.

Od letošního března mají v Zadaru novou atrakci - mořské varhany. Už i při malém vlnobití mají vydávat příjemné tóny a vlastně tak lidem hrát. Podobné přírodní varhany už nedaleko Zadaru vlastně mají, za určitých podmínek jsou tam slyšet zvuky, které vydává voda při zaplavování skalnatého pobřeží. Mořské varhany jsou na skalnatém pobřeží přímo ve starém městě na místě, kterému se říká punta. To je západní špička městského poloostrova. Varhany tvoří 35 trubek o různém průměru, které jsou osazeny kameny, takže působí opravdu přirozeně. A když prý na moři nebudou dostatečné vlny, mají varhany rozehrát i projíždějící lodi.

autor: hah
Spustit audio

Více z pořadu