Poslední sezóna Jaromíra Jágra? Kariéra legendárního čísla 68 na ledové ploše

Jágr: Opravdový hokej jsem se naučil hrát v Americe. V devadesátkách to byla jatka, vzpomíná legenda

Jaromír Jágr je nejlepším Evropanem v historii kanadsko-americké NHL. Během své kariéry profesionálního hokejisty, která stále pokračuje, vyhrál olympijské hry, mistrovství světa i Stanleyův pohár. Právě v zámoří dosáhl Jaromír Jágr vůbec největších úspěchů. „Bylo to dané hlavně tím, že jsem na to měl silově. Ten hokej, který se hrál v devadesátkách, to když si někdo pustí, to byla opravdu jatka,“ vzpomíná Jágr na první úspěšnou sezónu v Pittsburghu.

„Zahraniční agentury uvedly, že československý reprezentant, hráč Poldi Kladno Jaromír Jágr podepsal v Pittsburghu smlouvu s tamějším celkem kanadsko-americké hokejové ligy.“ Tato zpráva Československého rozhlasu z léta 1990 ještě nedávala tušit, jak moc úspěšná kariéra Jaromíra Jágra v zámoří čeká. Jeho výkony hned v první sezoně už ale ano.

Jágr od začátku uchvátil komentátory, odborníky i spoluhráče. „Já bych řekl, že jsem se naučil hrát hokej – ten opravdový hokej – v Americe, v osmnácti. Bylo to dané hlavně tím, že jsem na to měl silově. Ten hokej, který se hrál v devadesátkách, to když si někdo pustí, to byla opravdu jatka. Tam někdy opravdu šlo o život,“ líčí legendární hokejista.

Čtěte také

„Myslím si, že jsme byli připravení tím, že jsme museli hodně trénovat. Tady v Čechách, pokud jsi začínal trénovat s áčkem, nikdo neřešil, jestli to zvedneš nebo nezvedneš, jestli to uběhneš nebo neuběhneš, protože jsi mladý. Prostě jsi to musel udělat, a pokud ne, tak na tebe ta činka spadla. Tam ti nikdo nepomáhal,“ popisuje Jágr.

Hned v první sezoně v zahraničí posbíral v základní části 57 bodů, dalších 13 přidal v play-off a výrazně pomohl Pittsburghu vybojovat Stanleyův pohár. Fanoušci oslavovali zisk trofeje i novou hvězdu s číslem 68 na dresu, které si Jágr pro své zámořské působení vybral.

„Když jsem byl malý, babička mi vyprávěla o dědečkovi, kterého jsem nikdy neviděl. Vyprávěla mi, co se stalo za doby komunistů a jaké to bylo v šedesátém osmém. Takže to jsem slyšel dost často,“ vysvětluje volbu symbolické osmašedesátky. „V době, kdy jsem hrál ligu, ta možnost nebyla, protože nejvyšší číslo, jaké jsi mohl mít, bylo snad 29. Takže když jsem měl možnost, řekl jsem si o číslo 68,“ dodává Jágr.

Žně kanadských bodů

S Pittsburghem vyhrál nejcennější klubovou trofej ještě jednou a sám se bodově zlepšoval. Získával individuální ocenění jak na běžícím pásu, mimo jiné i pětkrát trofej pro nejproduktivnějšího hráče soutěže. Sám prý ale statistiky příliš neprožíval.

Čtěte také

„Dodneška si pamatuji poslední zápas, kdy Lindros a Jarda měli stejně bodů, Jarda měl víc gólů. Vím, že Jarda hrál zápas o hodinu dřív, takže už skončil. Mám dojem, že udělal dva body, takže Lindrosovi odskočil o dva body. Jenže Lindros měl ještě zápas k dobru, který hrál za pár hodin,“ nastiňuje Marian Jelínek, osobní trenér Jaromíra Jágra.

Hon na body ale Jágr sledovat nechtěl. „Tak jsme přijeli domů, do baráku v Pittsburghu a povídám: ‚Pusť mi to, Jardo.‘ Tak mi to pustil: ‚A na co budeš koukat?‘ A já povídám: ‚No Jardo, tak dva body, snad jako...‘ ‚Kašli na to, pojď si dát pinčes.‘ Ono ho to vůbec nezajímalo, vůbec se na to nechtěl ani koukat,“ vzpomíná Marian Jelínek.

V NHL nastupoval Jágr během čtyřidvaceti sezon postupně za devět týmů, za které odehrál celkem 1733 zápasů. Dal 766 gólů, na dalších 1155 nahrál a stále je nejlepším Evropanem historie NHL.

autoři: Petr Kadeřábek , jkh
Spustit audio

Související