Poslechněte si poslední rozhovor Jana Třísky pro Radiožurnál: Když představení skončí, musíte to ze sebe umět shodit

25. září 2017

Jan Tříska, jedna z nejvýraznějších osobností českého divadla a filmu posledních desetiletí, zemřel v noci na pondělí. Ve svém posledním rozhovoru pro Radiožurnál, který vznikl 4. listopadu 2016, v den jeho osmdesátých narozenin, líčí nejen vznik filmu Po strništi bos, při jehož natáčení se po pětadvaceti letech sešel na place s režisérem Janem Svěrákem.

„Scénář, přestože je poetický, tak má v sobě hořká, zatrpklá témata, tím je zajímavý. Budoucí film bude báječný a odsouzený k úspěchu,“ vysvětlil tehdy herec, který slavil osmdesáté narozeniny.

Schopnost být hercem podle něj znamená objevovat to, co je v nás – jak pozitivní a hezké, tak také to, co je trpké a nepříjemné. „Potom, když skončí představení, tak to musíme umět ze sebe shodit,“ dodává.

On sám chodil každý den běhat – ne snad proto, aby ze sebe vyběhal zášť a zlobu, ale aby mohl přijít na plac nebo na představení v dobré fyzické kondici a mohl opět objevovat to, co v něm bylo pozitivního nebo negativního a vydat to obecenstvu.

Diváci si Jana Tříšku vybaví například díky roli Igora Hnízda ve filmu Obecná škola, který také natočil Jan Svěrák. „To, že po pětadvaceti letech hraji roli u stejného režiséra, je důkazem, že trpělivost se vyplácí. Honza Svěrák byl tenkrát báječný režisér, a dnes je superiorní režisér. Má nekonečnou trpělivost a velikánkou schopnost jednat s lidmi, jednat s hercem,“ pochvaloval si natáčení Jan Tříska.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autoři: vlk , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová