Poruchy spánku, chrápání, léčení

Zdravý spánek

Velice frekventovaným onemocněním, které se projevuje pauzami při dýchání v průběhu spánku je spánková apnoe. Musíme ji ale odlišit od běžného chrápání, které možná trápí okolí chrápajícího, není ale životu nebezpečné. Obvyklé, neboli habituální chrápání postihuje 20 až 25 procent populace a bývá častější u mužů než u žen. Co se vlastně děje v našem těle? Popisuje to doktorka Malvína Hacarová.

Hacrová: Ochabne především svalovina hypofaryngu, oblasti kořene jazyka, měkkého patra a tyto svaly nemají dostatečné napětí. Pokud je taková porucha větší, vyvolá zástavy dechu a hovoříme o syndromu obstrukční spánkové apnoe. Tento neklidný způsob spánku, provázený dechovými pauzami nám může přinést v životě řadu komplikací. Od těch nejjednodušších, kdy se cítíme unaveni a přes den se nám chce spát, až po komplikovanější - deprese a především nedostatečné prokrvení srdečního svalu a mozku, protože v dechové pauze klesne obsah kyslíku v krvi až na pouhých 50 procent své obvyklé hodnoty. Následnou komplikací může být ischemie těchto oblastí, infarkt, mozková příhoda i náhlé úmrtí ve spánku. Trpí-li pacient spánkovou apnoe, snaží se lékaři zajistit průchodnost horních cest dýchacích.

Hacrová: Provádí se resekce septa, zmenšení či odstranění krčních mandlí, úpravy laserem nejčastěji v oblasti měkkého patra a čípku.

Ve spánkové laboratoři mohou lékaři zjistit, jak dochází ke změně nasycování krve kyslíkem a zda-li pacienti v době spánku trpí hypoxémií, tedy nedostatkem kyslíku. To vše lze změřit a následně zvolit řešení. O jednom z nejnovějších hovoří primář plicního oddělení olomoucké Fakultní nemocnice Vítězslav Kolek.

Kolek: U nemocných se závažnější poruchou podáváme masky, které si na noc nasazují a ty řeší nedostatek kyslíku. Mění tlaky při vdechu i výdechu a zabraňuje kolabování dýchacích cest.

Poruchám spánku nahrává také obezita, nedostatečný čas na spánek, narušení spánkového rytmu vlivem třeba směnného provozu v zaměstnání a užívání hypnotik.