Porodní plány rodiček jsou stále populárnější. Podle lékařů ale někdy odporují zdravému rozumu

26. únor 2018

Mezi rodičkami jsou stále oblíbenější takzvané porodní plány. Ženy v nich nejčastěji popisují, jestli chtějí tišit bolest, nebo jestli si přejí porod urychlovat. Lékaři ale dostávají i šestistránkové soupisy zvláštních přání, které podle nich odporují zdravému rozumu.

Rodičky chtějí například tlačit podle svých pocitů a porodníci se během rození dětí mají zdržovat mimických a slovních komentářů. Lékaři se pak často bojí, aby se nedostali kvůli nesplnění podmínek před soud.

70 podmínek

Český rozhlas získal šestistránkový porodní plán ženy z Olomouckého kraje, která dokument konzultovala s právníkem a zašla kvůli ověření podpisu i k notáři. V textu je přes 70 podmínek. Rodička si nepřeje například vaginální vyšetření, monitorování dítěte přístroji nebo také nucení do tlačení: „Chci tlačit podle svých pocitů, nepřeji si být do tlačení nucena. Tělo může vypuzovat dítě samo. Nepřeji si polohu při vypuzení plodu vleže na zádech.“

V dokumentu žena popisuje, že plánuje odejít domů s dítětem několik hodin po porodu a chce si vzít i placentu. Varuje před nevhodnými reakcemi porodníků: „Zdržte se nevhodných mimických a slovních komentářů. Jak jistě víte, tyto mohou negativně ovlivňovat průběh porodu.“

Ohrožení dítěte?

Porodních plánů se zastává třeba Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv: „Porodní plány žen hlavně reagují na realitu v porodnicích. Nemyslím si, že by ženy do porodních plánů psaly něco, co by bylo úplně mimo realitu. Je to reakce na negativní zkušenost.“


Porodní plány žen hlavně reagují na realitu v porodnicích. Nemyslím si, že by ženy do porodních plánů psaly něco, co by bylo úplně mimo realitu. Je to reakce na negativní zkušenost.Zuzana Candigliota

Sepisování dokumentů rozumí i výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová: „Ženy mají strach, že v porodnicích nebudou respektována jejich práva. Jsou situace, kdy porodnice rodičkám odmítají dopředu ukázat souhlas s hospitalizací, a potom rozumím ženám, které se chtějí chránit a použít i služeb právníka.“

Podle lékařů jsou přání jedna věc, realita ale bývá často jiná. Pokud například žena nechce monitorovat životní funkce dítěte, ohrožuje jeho život. Pokud si přeje pít a jíst během porodu, může zkomplikovat situaci, kdy se musí náhle přistoupit k narkóze kvůli císařskému řezu.

Právní vymahatelnost

Právník Petr Šustek, který se specializuje na zdravotnické právo, říká, že jsou v určitých situacích porodní plány právně vymahatelné. Znamená to, že se kvůli nesplnění přání rodiček můžou porodníci dostat před soud, pokud si například žena nepřeje nástřih hráze a porodník neprokáže, že ho musel udělat.

„Tady si dokážu představit, že by mohla být rodička nějakým způsobem úspěšná u soudu, nečekejte ale horentní sumy – asi by vysoudila omluvu a například nějakou symbolickou částku,“ říká Šustek.

Poslechněte si celý pořad Zaostřeno, zaměřený na porodní plány >>
autor: hla
Spustit audio