Porodím vaše dítě. Za půl milionu korun

7. březen 2017

Duši neprodám se jmenuje soutěžní snímek festivalu Jeden svět od režisérky Evy Tomanové. Pojednává o náhradních matkách. „Začala jsem točit, protože mě zajímalo, jak to někdo může udělat,“ říká dokumentaristka.

„Sama mám dvě děti. I když jsem si ten vztah dohledávala, když se narodily, tak to stejně nechápu. Hormony přece mohou s člověkem udělat mnoho věcí, tak jestli je to tak jednoduché,“ popisuje režisérka pozadí dokumentu.

Film obsahuje tři příběhy. Monice to vychází, je počtvrté maminkou a již třetí dítě předala biologickým rodičům. Jsou jejím motivem finance? „Je to jako, když žena jde darovat vajíčka. Dostává finanční kompenzaci. Neznám ženu, která by jen tak chodila darovat vajíčka, aby pomohla desítkám jiných žen,“ vysvětluje Tomanová.


Našla si rodiče, kteří nemohli mít dítě, ona jim je odnosila, porodila, předala a v pěti týdnech jí ho tatínek přinesl s tím, že se o to dítě nemá kdo starat.dokumentaristka Eva Tomanová

Jedna z hrdinek Nikola to nedělala pro peníze. Okolí jí vysvětlilo, že je lepší, aby šla na potrat, a nedokázala se s tím vyrovnat. Chtěla se stát náhradní matkou a někomu odnosit dítě, aby tu bolest překonala.

Kolik je náhradních matek?

„Myslela jsem si, že je to ojedinělý případ. Když jsem pátrala, všichni mi říkali, že ty matky nejsou. Myslím si, že sto, možná dvě stě je ale reálné číslo,“ říká dokumentaristka.

Dokument čeká volné pokračování na téma mužů.

autor: jaw
Spustit audio