Pořizujeme si sluneční brýle

17. květen 2002
Dobrá rada

Léto se blíží a tak zdobí tváře mnohých z nás sluneční brýle. Jejich nabídka je široká. Dají se koupit v oční optice i u obchodníků na ulici, tam ovšem zpravidla nebývají příliš kvalitní. Oční optik Dan Sarvaš nám k tomu řekl několik rad. Nejdříve co je při výběru slunečních brýlí důležité.

Sarvaš: Určitě musíme dbát na to, aby sluneční brýle měly UV filtr, v dnešní době to není žádný problém, protože jakékoliv brýlové čočky se jím dají opatřit. Celkem je jedno, jestli kupujete v optice nebo u stánku, ale v druhém případě se jedná o levnější brýle s méně kvalitními obroučkami. V oční optice je cena vyšší, od tisíce korun výše, obroučky jsou kvalitní a trochu platíme i značku.

Jak je to s opravami?

Sarvaš: Prodejce u stánku vám brýle nijak neupraví, nákupem v oční optice získáváte i stoprocentní servis, který se týká také úpravy, aby brýle dobře seděly, možných úprav povolených šroubků a podobných věcí.

Ceny se tedy v prodejně pohybují kolem tisíce korun, ale i šesti tisíc. Kolik by jste doporučil dát korun za brýle na dvě až tři sezóny?

Sarvaš: Těžko se dá poradit, každý zákazník si koupí na co má a co se mu líbí, záleží na něm, bude-li je chtít používat jedno období, což je u některých módních výstřelků možné.

Co je v současné době moderní?

Sarvaš: Nejmodernější sluneční brýle jsou s vrtanými obroučkami bez rámečků, nebo s malým množstvím rámečku, hodně se používají různé tóny zabarvení čoček. Někdy to ale není ideální pro oči, tyto barvy mohou velice zkreslovat okolí a pro řidiče jsou často nevhodné.

autor: anr
Spustit audio

Více z pořadu