Pomohou v boji proti koronaviru betaglukany? „Všelék to není,“ tvrdí český vědec, který je v USA zkoumá
Spojené státy jsou zemí, kterou současná pandemie nového koronaviru zatím zasáhla nejvíc. Podle některých odhadů se virem covid-19 nakazí až 60 % americké populace. A realita? „Všichni, kdo podobné odhady pouštějí na veřejnost, hádají z kávové sedliny,“ je přesvědčen Václav Větvička, imunolog a profesor na univerzitě v americkém Louisville.
Čtěte také
Americký ministr zahraničí nedávno prohlásil, že existují nezvratné důkazy o tom, že nový koronavirus unikl z wu-chanské laboratoře. Světová zdravotnická organizace to popírá. „Američané a americká vláda milují hru na viníka. V tomto ohledu je Čína nejlepší cíl. Musíme si ale uvědomit, že žádný důkaz nebyl předložen a shodují se na tom i tajné služby,“ upozorňuje český vědec působící v USA.
Klíčová je imunita
On sám se ve Spojených státech věnuje studiu betaglukanů. Je naděje, že právě betaglukany pomohou v boji proti covid-19? „Všelék to nebude. Jsme si ale jisti, že pokud najdete dobrý glukan, bude jeho schopnost posílit imunitní systém nesporná,“ odpovídá.
Právě dobrý imunitní systém je v boji proti koronaviru klíčový, dává totiž tělu naději, že virovou nákazu potlačí nebo ji vůbec nenechá se rozvinout.
V jakém případě užívání betaglukanů tělu prospívá, a kdy naopak škodí? A koho v USA označují slovem „koronaidioti“? Poslechněte si záznam celého rozhovoru.
Související
-
Měl to být zázračný lék na koronavirus, teď se od něj upouští. Důvodem jsou nesnesitelné vedlejší příznaky
„Horečka se srazila, ale chlorochin měl tak extrémní vedlejší účinky, že jsem se cítila hrozně,“ popsala své zkušenosti s lékem manželka herce Toma Hankse, která se nakazila koronavirem v Austrálii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.