Polovina lidí si přeje umírat v domácím prostředí. Paliativní péči by díky novému programu mohli poskytovat praktičtí lékaři
Zhruba polovina lidí si přeje umírat doma, povede se to ale jen asi pětině z nich. Péče o nevyléčitelně nemocné stále není v některých regionech dostupná. Změnit by to měl nový program Paliativní praktici. „Přejeme si větší zapojení kolegů praktických lékařů do této formy péče,“ říká koordinátor programu Pavel Demo. „Snažíme se ty dovednosti kultivovat, dávat tomu jasné hranice a oslovovat právě i kolegy, pro které je toto téma nějakým způsobem důležitější,“ dodává.
Související
-
Paliativní týmy v nemocnicích, dostupná hospicová péče. Jak se stát připravuje na stárnutí populace?
„Budujeme základy systému, který by v horizontu několika let měl mít všechny potřebné části – ambulance, hospice, domácí hospice, nemocniční týmy,“ říká Ondřej Kopecký.
-
Paliativní péče a eutanázie jsou spojené nádoby. Zákon o nich však musí být přísný, říká senátorka
Je vhodná chvíle otevřít debatu o přípustnosti eutanázie. Jak zajistit, aby asistovaná smrt nemohla být zneužita. Proč dosud nemáme zákon o paliativní péči?
-
Paliativní péče? Snažíme se o systémovou změnu, zdůrazňují manželé Vlčkovi. Budují dětský hospic
Manželé Ondřej a Katarina Vlčkovi se v rámci své Nadace věnují podpoře vážně nemocných dětí. K čemu má sloužit Cibulka? A jak vnímají roli umělé inteligence v medicíně?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka