Politolog Just: „Slíbili jsme, že ozdravíme, tak ozdravíme.“ S vysvětlováním se ale vláda příliš neobtěžuje

15. květen 2023

Vláda představila konsolidační balíček, kterým chce dát do pořádku veřejné finance a státní rozpočet. Ke snížení schodku mají nejvíce přispět škrty ve výdajích státu, změny se ale dotknou i strany příjmů. Dostanou ohlášené změny Česko do formy? „Mohly by. Pokud vláda neselže v jejich zdůvodnění,“ řekl v rozhovoru se Zitou Senkovou politolog Petr Just. V audiozáznamu se věnoval také dalšímu směřování ODS i tomu, zda úřednická vláda na Slovensku přinese zemi stabilitu.

„Plníme, co jsme slíbili, a to je to, že dáme do pořádku veřejné finance a státní rozpočet. K tomu musíme sáhnout i na příjmovou stránku rozpočtu, tak vysvětlil nová opatření úsporného balíčku premiér Petr Fiala. Podle politologa Petra Justa to ale k návratu země do formy stačit nebude. Vláda musí zohlednit nejenom to, co chce dělat, ale i jakým způsobem k tomu chce dospět a jak to vysvětlí lidem. Pokud v tomto vláda selže, může na to doplatit. Přijde jiná vláda a reformy půjdou stranou,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí...

Způsob, jakým vláda své kroky odůvodňuje, je podle něj ale spíše rozpačitý. „A to je ještě eufemismus. Celá tato věc má tři roviny. Celospolečenský konsenzus panuje v tom, že veřejné finance potřebují ozdravit. Pak jsou tu jednotlivé parametry, ve kterých bude největší politický boj. A pak je tu ještě rovina komunikace. A třeba ministr Stanjura podle mě komunikuje s novináři docela arogantně. Odpověď, že kdo chce, logiku si v opatřeních najde, rozhodně nepřispěje k tomu, aby vláda s reformou uspěla minimálně v očích své voličské skupiny.“

Škodlivá komunikace

Podle Justa jedná vláda kontraproduktivně. „Jako by už předem říkala: My nebudeme populární, protože ona reforma není populární, a jsme s tím smíření. Kašleme proto na vysvětlování. Slíbili jsme, že ozdravíme, tak ozdravíme, a je nám jedno, za jakou cenu.“

Čtěte také

Kdyby ale byla komunikace vlády méně arogantní a více participativní, pak by se ministři i premiér těmto odpovědím vyhnuli. „Přínosem by jistě bylo, kdyby více v tuto chvíli jezdili do regionů a reformu vysvětlovali. V Americe se to takto dělá běžně. Dvouhodinová tisková konference, kde vláda balíček představila, byla spíše na škodu.“

Emoce vyvolává i otázka, zda jsou priority nastaveny spravedlivě. „Je přirozené a i zdravé, že největší politická diskuse bude o konkrétních parametrech. Pokud ale vláda zdánlivé nelogičnosti veřejnosti nevysvětlí, třeba ohledně diskutované DPH na knihy, noviny a časopisy, doplatí na to. Zatím svojí komunikací vlastnímu obsahu velmi škodí. Jasné, srozumitelné, logické vysvětlení, proč se odhodlala k jednotlivým krokům, nedává.“

Ztráta voličů?

Dopad vládních kroků je možná vidět už nyní. Podle nejnovějšího šetření společnosti Kantar CZ se někteří voliči od vládní koalice přesouvají ke hnutí ANO.

Čtěte také

„Čekal jsem, že to přijde dřív, protože zpravidla vláda po roce fungování obecně ztrácí podporu. První rok to jsou ještě líbánky, kdy vládě ledacos prochází, kdy může říkat, že napravuje škody předcházející vlády. Potom ale přicházejí ze strany veřejnosti očekávání. Takže já nejsem překvapen, že to přišlo. Jsem překvapen, že to přišlo poměrně pozdě. Čekal jsem, že to bude tak o tři čtyři měsíce dříve,“ přitakává politolog.

O podobě vládního konsolidačního balíčku se jednalo od podzimu 2022. Ministři označují výsledek za kompromis, což jen podtrhuje dojem, že vztahy uvnitř pětikoalice jsou stabilní. „Vláda skutečně působí navenek jednotně. Nejsme svědky žádných velkých sporů, třenic nebo toho, že by si ministři vyměňovali ostrá prohlášení přes média, jako jsme byli zvyklí u předcházejících kabinetů. Zdá se, že vztahy uvnitř koalice jsou klidné. Pokud tam jsou neshody, drží je pod pokličkou a dělají kompromisy. V tomto ohledu vláda svým kritikům vlastně tak trochu vypálila rybník,“ uzavírá Petr Just.

autoři: Zita Senková , Petr Just , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.