Politik nesmí toužit po moci, měl by sloužit lidem, říká Andrej Kiska

29. říjen 2018

Během uplynulých let prožil řadu překvapení i vyslovených zklamání. Toho, že se stal slovenským prezidentem, prý ale Andrej Kiska nikdy nelitoval. „Zažil jsem úžasné a povzbuzující chvíle. A zažil jsem chvíle, kdy se člověk v noci vzbudí s myšlenkou: ‚Bože, co jsem ti udělal, že mě tak trestáš?’ Nikdy jsem ale nelitoval,“ přiznává slovenský prezident v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Když je mu nejhůř, vydává se prý na návštěvu dětské onkologie. „Dovnitř většinou vcházím sám. Snažím se mezi děti vnést dobrou náladu, zavtipkovat… a děti jsou za to velmi vděčné. Když pak vyjdu ven, uvědomím si: ‚Čím ty se vlastně trápíš? Vždyť tohle je skutečné utrpení’,“ říká muž, který před lety, tehdy ještě coby podnikatel a filantrop, zakládal Dobrého anděla. 

Politik by měl sloužit

Slovenským prezidentem se stal před čtyřmi lety. Vysoká politika ho ale nezměnila. „Vždy je důležité si uvědomit, proč člověk do politiky vchází. Často se bohužel stává, že do politiky lidé vchází kvůli penězům. Nebo, a to je ještě častější, kvůli pocitu moci. A to není správné,“ shrnuje.

Znovu společně s Rádiem Slovensko: Rozhovor s Bolkem Polívkou a slovenským prezidentem Andrejem Kiskou

Bolek Polívka v R-streamu

Moderátoři Jan Pokorný a Ivana Ilgová pozvali do speciálního vysílání s Rádiem Slovensko i herce Boleslava Polívku, který vyprávěl o divadle, filmu, haluškách, nezapomněl také na nějaký ten vtip. Povídali jsme si také se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou a oslavili 100. narozeniny s Marií Neumannovou. 

„Politik by měl mít poslání sloužit lidem, považovat se za posledního z posledních. Politik by měl myslet na ty, kteří jsou na tom nejhůř, a uvažovat, jak jim pomoct,“ vysvětluje. „Tohle by si měl uvědomovat každý politik.“

Vážit si svých úspěchů

Na oslavy 100 let od vzniku společného československého státu přijel Andrej Kiska do Česka s povzbuzujícím poselstvím. „Dosáhli jsme mnoha věcí. Patříme mezi top 15 procent nejúspěšnějších států světa. A měli bychom si toho vážit. Je naší morální povinností myslet i na země, kde zuří válka, a uvažovat o tom, jak jim pomoct.“

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.