Politicky Putin nemůže svou porážku přežít. Bohužel to neznamená, že nepřežije putinismus, varuje bývalý diplomat Žantovský

21. listopad 2022

Do ruských škol se vracejí pozice poradců pro vlastenectví a lekce ideologie. „Pro nás z toho nemůže koukat nic dobrého. A ještě méně dobrého pro Rusko. Směr, kterým se začalo vyvíjet, vede k naprosto autarkické, izolované enklávě nacionálního nebo ideologického bludu,“ říká v Osobnosti Plus spisovatel, překladatel, bývalý diplomat Michael Žantovský, který je dnes ředitelem Knihovny Václava Havla. Dodává, že jedinou zemí, která by se k Rusku dala přirovnat, je Severní Korea.

„Rusko se skutečně jaksi vyvíjí k něčemu, co je našemu evropskému cítění, a možná nejen jemu, naprosto cizí a strašně nebezpečné pro všechny včetně Ruska,“ doplňuje s tím, že ani Írán už není tak homogenní.

Ruská rozpínavost je už po staletí také kletbou.
Michael Žantovský

„Ruský expanzionismus, rozpínavost, je už po staletí kletbou země, ale i ruské zahraniční politiky. A je zajímavé, že to je motivované ne samou agresivitou, ale strachem. Rusko se rozpíná neustále, protože se obává, že ho vnější svět hodlá zničit.“

Čtěte také

„Je to neracionální obava, protože Rusko je největší země na světě a všechny pokusy ho zničit v minulosti dopadly úplně stejně. Ale právě strach z velikosti – jak já tvrdím –, strach z toho, že nevíte, ze které strany ,přijdou‘, také ,všichni nás nenávidí, protože jsme největší‘, tam vzbuzuje opačnou reakci: dobývat a obsazovat blízké okolí. Jakási zabezpečovací bezpečnost, ale bez toho, aby tím opravdová bezpečnost vzrostla,“ uvažuje Žantovský.

Největším úspěchem ďábla bylo přesvědčit lidstvo, že zlo neexistuje… a ono existuje.
Michael Žantovský

„Na té ,druhé straně‘, v západním myšlení, došlo k pokusu vymýtit zlo tím, že se o něm nebude mluvit a bude se předstírat, že neexistuje. A když nějaké zlo přece jen existuje, tak je to zlo neosobní, nepocházející od lidí, ale například z pandemií, klimatických změn nebo od něčeho, kde nemůžeme přímo ukázat na konkrétního viníka.“

Žantovský následně odkazuje na repliku z filmu, podle kterého největším úspěchem ďábla bylo přesvědčit lidstvo, že zlo neexistuje… a ono existuje.

Putin žije v bludu

Bývalý diplomat vystudoval psychologii, a tak na otázku, jestli se ruský prezident Vladimir Putin chová iracionálně, odpovídá:

„Iracionalista je něco, co se dá strukturovat. Existují lidé, kteří vycházejí z nějakého neracionálního předpokladu, ale dál se chovají racionálně. Je to stejné jako v Hamletovi: Pokud je to šílenství, je v tom systém. Stejné platí na Putina“.

Putin žije v tom, čemu se v psychologii říká blud.
Michael Žantovský

„Putin podle mého názoru žije v tom, čemu se v psychologii říká blud. To se stává paranoikům a dalším psychicky nemocným lidem. On vychází z bludu, že Západ Rusko ohrožuje, a proto se musí bránit.“

Čtěte také

„Z tohoto absurdního iracionálního předpokladu ale dál postupuje racionálně – hledá racionální způsoby, jak ho naplnit,“ doplňuje s tím, že pro paranoiky platí, že se blud nedá vyléčit. „Dá se nanejvýš tzv. opouzdřit, to znamená izolovat na ten svůj nejužší prostor, ale vyléčit se nedá.“

Putin bude ve svém bludu zřejmě žít až do smrti. „Myslím, že Putin alespoň politicky, nemůže přežít svou porážku. To je spojeno i s druhým krokem: v okamžiku, kdy Putinova koncepce, blud, prohraje, prohraje i Putin jako politik,“ uvažuje Žantovský.

V okamžiku, kdy Putinova koncepce, blud, prohraje, prohraje i Putin jako politik.
Michael Žantovský

Čtěte také

„To, že vůdce Kremlu nepřežije porážku, ještě neznamená, že nepřežije putinismus. Pokud se vrátíme do historie Sovětského svazu, tak se zde střídali vůdci a jeden po druhém páchali strašlivé věci. Pak odcházeli a jejich následníci tvrdili, že jejich myšlenka je správná – ten blud je správný –, jen ten člověk, který ho realizoval, se mýlil, byl zločinný, nebo to prováděl špatně. Ale vykořenit samotný blud trvalo skoro 70 let,“ připomíná.

V tuto chvíli je tak zásadní otázka, jak válka na Ukrajině dopadne.

„Může skončit prohrou Putina a v tom případě i on v dohledné době skončí. Nebo to bude jinak a válka bude pokračovat, což bychom si měli uvědomovat. Protože to bude válka, kterou Putin – ať přímými, nebo nepřímými způsoby – povede nejen proti Ukrajině, ale proti celému Západu.“

A protože se s Putinem nemůžeme dohodnout, že trpí bludem, jedinou obranou je dělat mu to stejné.
Michael Žantovský

„Tak jak je to už teď. A bude se nás snažit zničit. Protože se s nim nemůžeme dohodnout o tom, že trpí bludem, tak jedinou obranou je dělat to samé jemu.“

Čtěte také

Co pak ale s Ruskem? Jak se k němu chovat?

„To je ta otázka, kterou si mnozí kladli už po konci studené války. Proto i Václav Havel v americkém Kongresu prohlásil: Chcete-li pomoct nám, pomozte Rusku k cestě k demokracii. Je to neobyčejně obtížné, ale nevyhnutelné. Dnešní události přiměly mnoho dalších na výrok poukazovat s tím, že jsme jim dost nepomohli. Ale já si myslím, že to je zbytečný masochismus.“

„Protože skutečná fakta dokazují, že Západ Rusku pomáhal všemožnými způsoby – ekonomicky, pomocí v zajištění svého jaderného potenciálu, s vytvářením demokratických institucí atd. A to, že to skončilo špatně, to, že Rusko rozkradli oligarchové a organizovaný zločin, to už není vina Západu. Tito oligarchové nebyli Američané, ale Rusové,“ uzavírá Michael Žantovský.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.