Politické procesy byly i ve středověku. Mapuje je další díl Encyklopedie českých právních dějin

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03422143.jpeg

Už třetím rokem pracují stovky autorů na Encyklopedii českých právních dějin. Souhrnné dílo má mít ve výsledku dvacet svazků. Aktuálně vyšel ten, který rozebírá politické procesy. A i když je encyklopedie podle autorů psaná i pro laiky, může to být občas trochu těžké čtení.

„Každý díl má v rozmezí 800 až 900 stránek,“ popisuje tmavě modrou knihu s výrazným bílým nadpisem odborník na historii práva a hlavní redaktor Encyklopedie českých právních dějin Karel Schelle.

Na Encyklopedii českých právních dějin pracuje na 750 autorů z Česka i zahraničí. Dokončená by měla být zhruba za dva roky. Začala vycházet v roce 2015 a v posledních vydaných svazcích přišlo na řadu písmeno P a heslo Procesy.

„Je to celkem přes 200 politických procesů, najdete tam ty nejznámější od středověku - Dalibor, Hus atd., až po nejnovější dobu. Myslím, že poslední je proces s vydavateli Mein Kampf,“ popisuje Schelle.

Heslo, které se vztahuje k politickým procesům za totality, zpracovával historik Tomáš Bursík z Archivu bezpečnostních složek. Jak sám říká, nechtěl popisovat jednotlivé případy, ale spíš popsat jejich podstatu.

„Několik tezí, které doufám v tom textu jsou: vůle, moc a chtíč komunistický strany ovládnout tu společnost, zastrašit ji,“ vysvětluje Bursík.

Podle Karla Schelleho nejde v žádném případě o dílo určené jen pro právníky, ale i pro nejširší veřejnost, která se zajímá o dějiny a právo. Obsahuje i poznatky z oblasti ekonomie či sociologie.

autor: era
Spustit audio