Politici berou předsednictví jako opruz. Česko ale zatím skóruje, shodují se Šafaříková, Špidla a Špicar

10. říjen 2022

Česku se v první polovině předsednictví Rady EU dařilo – a velkou zásluhu na tom mají úředníci a diplomaté, shodují se hosté speciálního vydání Bruselských chlebíčků: bruselská zpravodajka Hospodářských novin Kateřina Šafaříková, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla a analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.

Část politické reprezentace ovšem podle Šafaříkové přistupuje k předsednictví stále negativně. „Když jste v Bruselu a pohybujete se v prostředí našich diplomatů, úředníků i většiny europoslanců, mají pocit, že předsednictví je zátěž, kterou musíme zvládnout. Ale když se bavím s politiky tady v Praze, tak převládající pocit je, že předsednictví je opruz, který musíme přežít,“ komentuje novinářka s tím, že takový postoj Česku škodí.

Pro všechny, kdo si přišli vyslechnout Bruselské chlebíčky naživo, měli autoři podcastu připravené stylové pohoštění

Vladimír Špidla se politiků zastává. Podle něho je zásadní, že má Česko aktuálně vládu, která zaujala jednoznačný postoj k ruské agresi na Ukrajině.

„Unie prokázala neuvěřitelnou kapacitu, a je to také díky českému předsednictví. Z mého hlediska je to předsednictví v ojedinělém čase, které plní tu úlohu, která se od něj očekává a kterou na něj historie naložila,“ říká někdejší premiér a eurokomisař.

Potenciál, který nesmíme promarnit

Špicar se v debatě do vlády opírá. Podle něj v době energetické krize dostatečně nepomáhá velkým podnikům. Zároveň ale vyzdvihuje práci českých diplomatů a úředníků na předsednictví.

„V české státní správě je spoustu skvělých lidí, kteří by se v byznysu úplně bez problémů uživili, ale prostě chtějí pracovat pro stát, odvádějí tam skvělou práci. A nezbývá než doufat, že jim to politici zase nepoškodí, jako se to stalo během toho prvního předsednictví. Že vláda vydrží a že odvedeme dobré předsednictví, což tak v tom poločase zatím vypadá,“ hodnotí Špicar.

Účastníci živé debaty (zleva): Viktor Daněk, Kateřina Šafaříková, Radek Špicar a Filip Nerad, Vladimír Špidla a Zdeňka Trachtová

Podle Filipa Nerada bude zásadní udržet tyto lidi v evropských strukturách i po skončení předsednictví.

„Je to hlavní úkol po předsednictví: nerozmetat tým, který ho dělal. Jestli se nepletu, tak z týmu z roku 2009 ve státní správě zůstali jedinci nebo pár nižších desítek lidí. A všichni ti, kteří nasbírali ohromné množství zkušeností, tak skončili buď v soukromém byznysu, nebo někde úplně pryč,“ poznamenává.

Jak by Česko mělo předsednictví „vytěžit“ i do budoucna? Kdo je největší tahoun předsednictví? A poslali by hosté naopak někoho z kola ven? Poslechněte si speciální vydání Bruselských chlebíčků, které jsme natáčeli poprvé před živým publikem.

autoři: Zdeňka Trachtová , Viktor Daněk , Filip Nerad | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio