Policisté v civilu střeží chorvatské pláže

29. srpen 2005
Vysílání v Chorvatsku 2009

Chorvatské pláže hlídají policisté v civilu, na Jadranu se stále víc používá lodní doprava, v Karlovaci vrcholí slavnosti piva. Silný déšť, který včera potrápil Slavonii, způsobil lokální záplavy.

Chorvatské pláže hlídají policisté v civilu. Místní strážce zákona k tomu přinutil stále vysoký počet krádeží osobních věcí. Policisté v civilu jsou ale snadno k poznání. Většinou nosí tričko s límečkem, polodlouhé kalhoty a tmavé brýle. Policejní hlídky v civilu se poprvé začaly objevovat v letovisku Primošten. Počet krádeží se díky jejich přítomnosti snížil z červencových dvaceti tří na nynějších patnáct. Pro příští sezonu už nyní některá letoviska projevila o tuto službu zájem.

Silný déšť, který včera potrápil Slavonii, způsobil lokální záplavy. Už podruhé v jednom týdnu tak museli lidé v této části Chorvatska vyléval vodu ze sklepů a suterénů. Škody zatím vyčísleny nejsou. Velké ztráty utrpěla i kuřecí farma v Bejle, kde se během několika minut utopilo 7 tisíc kuřat.

Stále více Chorvatů i turistů využívá lodní dopravu. Jen za prvních šest měsíců letošního roku to byly skoro čtyři miliony lidí. To je zhruba o pět procent více než za stejné období loňského roku. Rozdíl v nákladní přepravě je ještě vyšší. Více než dva a půl milionu zájemců cestovalo trajektem.

Adriatic Club International - vlastník všech chorvatských přístavů, má letos rekordní zisky. Na poplatcích jen v prvních šesti měsících letošního roku vybral čtyři a půl milionu kuna, což je dvakrát více než za celý loňský rok. Odhady přitm letos počítají až s jedenácti miliony kun. Utržené peníze mají mimo jiné posloužit k vybudování lepšího zázemí pro jachtaře.

Až deset tisíc lidí denně přilákají Dny piva, které se konají v Karlovaci. Letos jden už o devatenáctý ročník těchto slavností. Dny piva organizuje místní pivovar.

Kurzy a ceny

Sto českých korun směníte za 24 kun a 80 lip. Za jedno euro dostanete 7 kun a 35 lip. Jedná se ovšem o kurz deviza střed, ve směnárnách tak zaplatíte o něco více. Za jeden litr benzínu Euro 95 zaplatíte 8 kun 5 lip. Naftu nakoupíte za zhruba 7 kun a 30 lip.

Počasí

U Jadranu bude zítra většinou slunečno. Ranní teploty 17 až 22, odpolední 25 až 30 stupňů. Povane severozápadní vítr, místy slabá bura.

Jachtaře čeká severozápadní vítr 5 až 15 uzlů, ve Velebitském kanálu až 20 uzlů. Moře bude mezi 2 až 3, viditelnost do 20 kilometrů. Na jižním Jadranu místní přeháňky nebo bouřky.

autoři: duv , vav
Spustit audio

Více z pořadu