Policista Petr Torák je v Británii vzorem podařené integrace

Petr Torák pracuje jako policista
Petr Torák pracuje jako policista

Jak byste reagovali, kdyby vás v autě zastavil romský policista?! V anglickém městě Peterborough se vám to může stát docela snadno. Policejní uniformu tam totiž nosí 31letý Petr Torák z Liberce, český Rom, jehož rodina odešla do Velké Británie po opakovaných fyzických útocích neonacistů v roce 1999. Dnes je Petr v bezpečí, má dobrou práci, ale hlavně úctu a respekt.

Sedíme u Torákových v Peterborough na zahradě, máme před sebou polévku ze slepice, která zřejmě ještě ráno běhala po dvorku a příslušník britské policie Petr Torák ji sprovodil ze světa. Jak s úsměvem podotýká, běhala po jeho dvorku.

„Tady se na mě dívají jako na člověka. Nejenom, že mě pozdraví. Cítím se tu člověkem. I Romové se tu chovají úplně jinak, protože vidí, jak se s nimi zachází,“ popisuje Stanislav Torák rozdíl mezi životem v Česku a v Británii. Je vyučený zedník z Liberce, otec Petra a dalších tří dětí. Do Česka se prý už nikdy nevrátí.

„Nacházíme se v Millfield. Jde o multikulturní centrum Peterborough. Tady žijí pohromadě Češi, Slováci, Litevci, Poláci, Pákistánci a lidé z celého světa,“ vyjmenovává Petr Torák s tím, že jeho působení u policie je pro místní výhodou. Nepotřebují totiž překladatele. „Navíc znám i mentalitu a kulturu těchto lidí,“ dodává.

Předsudky se tu řeší rychle

„Vidím v Petrovi dobrého člověka, který mi pomáhá. Národnost nehraje roli. Nikdy neodmítne pomoc ani mým známým, kteří neumějí anglicky a potřebují něco přeložit,“ vysvětluje Kasia, která prodává v polském lahůdkářství. Petra Toráka dobře znají i afghánští zelináři nebo portugalské provozovatelky kavárny.

Petr Torák s Polkou Kasiou

„Všude jsou lidé, kteří mají předsudky vůči různým rasám nebo sexualitě. I tady jsem se s tím setkal,“ připouští Petr Torák. „Rozdíl je, že tady se to řeší velmi rázně a rychle. Kolegyně, která měla předsudky, ztratila práci do třech měsíců bez jakékoliv možnosti obhajoby. Policie řešila problém vyhazovem,“ nastiňuje.

Policistu Petra je hodně vidět a je o něm i dost slyšet. Angažuje se ve dvou komunitních projektech zaměřených také na Romy a je chodícím vzorem podařené integrace.

Člověk se musí naučit respektu

„Jmenuji se Marko, je mi 18 let a do Anglie jsem přijel asi před 13 lety. Pocházím z Ostravy. Už odmalička jsem chtěl být policistou,“ představuje se mladík, který si bere Petra za vzor.

Marko Štrbák si bere Petra Toráka za vzor

Manželkou Petra Toráka je Češka, podotýkám, že bílá. To samé platí i o nejlepším kamarádovi Josefu Kopečném. Barva však v Británii nehraje roli. „Člověk, který sem přijede, se jednoduše musí naučit respektu. Peterborough je velmi multikulturní město. V každé národnosti jsou dobří a špatní lidé,“ konstatuje.

Možná se vám to bude zdát překvapivé, ale Petr Torák, který při zaměstnání studuje dálkově kriminologii, vážně uvažuje o tom, že obětuje svou slibnou kariéru ve Velké Británii a vrátí se do Česka. Chce využít svých britských zkušeností a zlepšit postavení Romů v české společnosti. Třeba i vstupem do politiky.


Zvětšit mapu polohy Peterborough